Londýn 2. apríla (TASR) - Civilné obete v Iraku zaujali aj britské denníky Independent, Times a Daily Telegraph. Podľa Daily Telegraphu je smrť civilistov zo všetkých aspektov modernej vojny tou najodpornejšou záležitosťou.
Iračania tvrdia, že vo vojne prišlo o život 650 civilistov a 4000 ich spojenci zranili. Aj keby boli tieto nespoľahlivé štatistiky pravdivé, Saddám Husajn zabil oveľa viac svojich ľudí otravným plynom v a jeho vojaci dodnes vraždia irackých civilistov, pripomína Daily Telegraph.
Denník tvrdí, že na rozdiel od väčšiny vojen postupujú koaličné vojská s maximálnym ohľadom práve na civilných obyvateľov. A ak sa niekto snaží zotrieť rozdiel medzi náhodnou smrťou a zámernými jatkami - čo je odkaz na Husajnovo masové vraždenie vlastných obyvateľov - nie je to podľa Daily Telegraphu ani o pravde, ani o ľudskosti.
Trochu iný názor má na civilné obete Independent, ktorý píše, že vo vojnách síce dochádza k smrti civilistov, nemalo by to však slúžiť ako ospravedlnenie.
"Slovník, ktorý používajú niektorí vedúci predstavitelia Bushovej administratívy nepomáha potlačiť dojem, že Američania majú chuť bojovať za každú cenu. Ak je vojenská kampaň v Iraku inšpirovaná skutočne humanitárnymi motívmi, ako nás presvedčovali, potom si Američania musia dať oveľa väčší pozor na svoje slová a na svoje činy," uvádza Independent .
Noviny svoj komentár uzatvárajú konštatovaním, že cena za prehnané či nevyberané nasadenie zbraní je vysoká. A v Iraku bude ešte vyššia. Americké a britské sily preto musia urobiť všetko preto, aby mŕtvi civilisti na kontrolnom stanovisku americkej armády v strednom Iraku boli tiež poslednými.
Tejto téme sa venuje aj Times a píše, že incident, ku ktorému došlo neďaleko Nadžáfu, bolo najskôr možné zabrániť. Z tohto incidentu si preto treba vziať ponaučenie, i keď to v praxi nebude ľahké. Najjednoduchšie by bolo zakázať pohyb motorových vozidiel s výnimkou situácií, keď ľudia utekajú z vojnových zón. Treba viac investovať do letákov, prostredníctvom ktorých by sa Iračania dozvedeli akým spôsobom by mali opúšťať mestá a ako sa správať, keď dorazia na kontrolné stanovisko.
Times záverom dodávajú, že vojaci musia v Iraku hľadať neustále rovnováhu medzi svojou asertivitou, opatrnosťou a ľudskosťou. A práve na ľudskosť by nemali zabúdať.