Rok 2004 bude pre dôchodkový systém revolučný. Okrem toho, že sa naštartuje jeho reforma, zmenia sa aj niektoré pravidlá pre dnešných dôchodcov. Zmeny by mali vyústiť do toho, že výška dôchodku nebude závisieť od politikov a každý pracujúci si bude o niekoľko desaťročí šetriť na dôchodok na vlastnom účte.
Reforma – dobrovoľná aj povinná
Od budúceho roku si budú môcť pracujúci vybrať, či chcú platiť odvody do súčasného priebežného systému, alebo radšej presmerujú časť dnešných nenávratných sociálnych odvodov do súkromných penzijných fondov, kde si budú šetriť na vlastný dôchodok. Ich penzie tak nebudú v starobe závisieť od štátu, ale od toho, koľko si našetrili.
Sociálne odvody sú dnes 28 percent. Ak sa niekto rozhodne pre reformu, desať percent z jeho mesačnej mzdy bude smerovať na kapitalizačný účet a desať percent do starého priebežného systému. Zvyšných osem percent budú odvody na invalidné a pozostalostné dôchodky, ktoré by sa mali časom znižovať. Reforma bude povinná pre tých, ktorí sa do pracovného ešte len zapájajú.
Dôchodkový vek o pár rokov zanikne
Po prechode na princíp sporenia zanikne vek odchodu do penzie. Každý, kto si nasporí dosť peňazí na osobnom účte, bude môcť svoje úspory z penzijného fondu vybrať a uzavrieť s nimi poistku v niektorej zo životných poisťovní. Tá mu potom bude vyplácať mesačný dôchodok, na aký má nasporené.
Dnešní penzisti a tí, ktorí sú dnes už pristarí na to, aby si stihli našetriť na vlastnom dôchodkovom účte, zostanú účastníkmi súčasného priebežného systému. Ani vo fungujúcom novom systéme si však na dôchodky nenašetria všetci. Dlhodobo nezamestnaní, ktorí si poistenie nebudú platiť, budú v starobe odkázaní na sociálne dávky.
Rast dôchodkov určí zákon
Menšiu záťaž pre ekonomiku má priniesť automatický rast dôchodkov, ktorý nahradí každoročné licitovanie poslancov o percento zvyšovania. Už od budúceho roka teda prestane byť návrh zvýšenia dôchodkov vecou politickej prestíže. Nový zákon o sociálnom poistení totiž zvyšuje penzie automaticky.
Dôchodky sa zvýšia každý rok vždy od júla. Stačí, ak sa splní jedna z dvoch podmienok, ktoré sa viažu k predchádzajúcemu roku – inflácia sa vyšplhá nad päť percent alebo sa priemerná mesačná mzda v hospodárstve zvýši o viac ako desatinu. Zákon potom automaticky zvýši dôchodky vždy o to percento, ktoré je z týchto dvoch ukazovateľov nižšie.
Aké budú dôchodky po reforme? ´
mesačný plat 6000 Sk 13 000 Sk 22 000 Sk
dôch. sporenie 10 % 10 % 10 %
rast platu 7 % 7 % 7 %
inflácia 2 % 2 % 2 %
zhodnocovanie 4 % 4 % 4 %
čas sporenia 40 rokov 40 rokov 35 rokov
vyplácanie penzie 20 rokov 20 rokov 20 rokov
výška dôchodku* 7052 Sk 15 279 Sk 18 886 Sk
* v dnešných cenách
Zdroj: www.ineko.sk/reformy2003/menu_dochodky_kalkulacka.htm (na tejto stránke si môžete zadať vlastné kritériá či odhady a získate predstavu o svojom dôchodku v budúcnosti)
Ako to bude vyzerať?povinný starý pilier – Budú sa na ňom musieť zúčastňovať všetci. Tí, ktorí by si už nestihli našetriť na dôchodok a zostanú verní tomuto systému, budú odvádzať 20 percent svojej mzdy do Sociálnej poisťovne. Ich dôchodky potom v starobe určí štát tak, ako to robí doteraz. Ľudia, ktorí sa naopak zapoja do reformy, budú do tohto piliera odvádzať už len 10 percent.
povinný nový pilier – Bude povinný len pre tých, ktorí sa preň dobrovoľne rozhodnú, a pre tých, čo sa do pracovného procesu začnú zapájať. Nový kapitalizačný pilier budú tvoriť penzijné fondy, kde si budú pracujúci odkladať 10 percent svojej mzdy. Fond bude tieto peniaze zhodnocovať a po dosiahnutí zákonom stanoveného minima úspor si ich bude môcť sporiteľ vybrať a vložiť ich do životnej poisťovne, ktorá mu bude potom vyplácať penziu.
dobrovoľný pilier – Zostane zachované doplnkové dôchodkové poistenie, ktoré funguje už dnes.