ktorého úlohou bude vypracovať projekt rodinného domu podľa predstáv budúcich majiteľov.
Vďaka mnohým možnostiam financovania výstavby rodinných domov patrí dnes bývanie vo vlastnom dome k najvyhľadávanejším typom bývania. Menší či väčší objekt spravidla priamo nadväzuje na exteriér a spĺňa tak predstavy o zdravom a kvalitnom bývaní. Súčasťou je aspoň kúsok zelene, alebo dômyselne navrhnutá a pestovaná okrasná záhrada. Dispozičné riešenie a architektonické stvárnenie rodinného domu si stavebník vyberá na základe určitých predstáv, ovplyvnených jeho životným štýlom a vkusom. Úlohou architekta je pretransformovanie konkrétnych požiadaviek do budúcej podoby rodinného domu. Sú stavebníci, ktorí sa plne spoliehajú na návrh architekta. Majú svoju predstavu o tom, ako by mal ten ich dom vyzerať a spolupracujú s architektom na vypracovaní projektu. Výsledkom ich spoločného úsilia je účelné a funkčné architektonické dielo, vkusne zakomponované do zvoleného prostredia. V praxi sa však stáva, že predstavy stavebníka je veľmi ťažké zosúladiť s podobami súčasnej architektúry a architekt má pred sebou ťažkú cestu presviedčania a kompromisov. Ak je navyše investor aj ,,architektom„ a počas realizácie zasiahne do architektonického riešenia, môže vzniknúť zo zrealizovanej stavby nevkusný gýč, ktorý svojím charakterom znehodnotí celkovú štruktúru rodinnej zástavby v danej lokalite. Rodinný dom by mal byť príťažlivý na pohľad, mal by vyvolať záujem okoloidúcich a mohol by byť napríklad aj inšpiráciou pre ďalších stavebníkov.
* Výber projektu
Plánovanie výstavby rodinného domu je zložitý proces. Rozhodnutie a výber konkrétneho typu je náročnou finančnou investíciou a preto by sme nič nemali ponechať na náhodu. V počiatočnej fáze si môžeme prelistovať katalógy s typovými projektmi. Zistíme, či by nám niektorý z nich nevyhovoval, s prípadnými menšími zásahmi do dispozičného alebo hmotového riešenia. Stavbu vyberáme s ohľadom na veľkosť, tvar a typ pozemku. Počet osôb a ich nároky na priestor zase ovplyvnia podlažnosť objektu, ktorý môže byť jednopodlažný, viacpodlažný, prípadne s obytným podkrovím, čiastočne alebo úplne podpivničený alebo vôbec nepodpivničený. Ak nás niektorý z hotových projektov osloví, musíme si uvedomiť, že k základnej cene sa pripočíta suma za dopracovanie prípojok k inžinierskym sieťam a riešenie prístupových komunikácií. Pri zakúpení typového projektu usporíme nielen peniaze, ale i čas, ktorý by bol potrebný na vypracovanie individuálneho riešenia a často máme navyše i možnosť prezrieť si už realizovaný podobný rodinný dom. Získame tak jasný obraz jeho skutočného vzhľadu a architektúry. Zárukou jedinečného a neopakovateľ-ného riešenia je individuálne naprojektovanie rodinného domu architektom. Je dobré, ak si pred uzavretím určitej dohody vyžiadame referencie od architektov, ktorých oslovíme a nájdeme si čas na prehliadku nimi navrhnutých a realizovaných stavieb. Musíme však počítať s oveľa vyššou sumou za vypracovanie individuálneho projektu ako je cena opakovaných projektov.
* Aby interiér nebol chaotický
Interiér, čiže vnútro domu, v ktorom má rodina bývať, musí byť riešené na základe požiadaviek konkrétnych užívateľov. Tie zohľadňujú ich vek, pohlavie, záujmy a záľuby. Príjemná atmosféra, útulnosť a čaro vlastného domova spríjemňujú spoločne strávené chvíle všetkých členov rodiny či už pri stolovaní, alebo v čase oddychu aj zábavy. Členenie interiéru i nadväznosť jednotlivých priestorov a miestností by mali byť výsledkom názorovej zhody všetkých rodinných príslušníkov, podporené a doplnené cennými radami architekta. Priestorové riešenie rodinného domu, rozmery a tvar miestností a ich optimálne vzájomné prepojenie sú základom dobrej a bezproblémovej prevádzky. Vonkajšie hmotové stvárnenie budovy, členenie otvorov a materiálové riešenie fasády určujú celkový architektonický výraz objektu a dáva tušiť aj jeho vnútorné rozdelenie.
Na inšpiráciu existuje veľmi veľa domácich aj zahraničných príkladov riešenia rodinných domov a ich interiérov. Nájdeme medzi nimi i výstredné a nekonvenčné riešenia, musia však vyhovovať konkrétnym užívateľom, pretože každý dodatočný zásah do dispozičného a konštrukčného riešenia nie je jednoduchý a vyžaduje dokonalé projektové riešenie, aby sme nenarušili ideovú rovnováhu objektu. I keď požiadavky na riešenie interiéru rodinných domov sú v každom jednom prípade individuálne, určité spoločné zásady pre navrhovanie jednotlivých priestorov predsa len platia.
Hovorí sa, že vstup do domu je vizitkou jeho obyvateľov. Vstupné zádverie alebo predsieň je miestom prvého kontaktu s rodinou a jej životným štýlom. Zároveň predstavuje dôležitý hygienický filter medzi vonkajším prostredím a vnútorným priestorom. Vstupné zádverie nemusí byť plošne rozľahlé, stačí ak v ňom umiestnime vešiak na kabáty, lavičku na prezúvanie a botník. Ak máme vo vstupnej časti dostatok priestoru, môžeme vedľa zádveria situovať samostatnú miestnosť - šatník. Nesmie tu chýbať WC s umývadlom pre hostí, aby nerušili prevádzku nočnej časti domu. V hygienickej miestnosti môžeme nainštalovať aj sprchovací kút a využívať ho napríklad po práci v záhrade.
* Spoločenská časť a kuchyňa
Súčasné trendy v navrhovaní interiérov odstraňujú pevné priečky v tzv. dennej alebo spoločenskej časti rodinného domu. Centrálnym priestorom každého bytu je obývacia izba alebo obytná hala. Je miestnosťou s viacerými funkciami, čo výrazne ovplyvňuje výber a množstvo zariaďovacích prvkov. Ťažiskom býva miesto pre spoločenské posedenie, sledovanie televízie, počúvanie hudby, čítanie a pracovný kút pre iné záujmové činnosti. Oddelenie jednotlivých funkčných zón dosiahneme vhodným rozmiestnením sedacieho a skrinkového nábytku. Integráciou kuchyne do obývacej izby alebo haly získame veľkolepý vzdušný priestor, ktorý umožňuje priamy kontakt rodiny pri rôznych činnostiach. Kuchyňa je nielen dôležitým domácim pracoviskom, ale i miestom vhodným pre usporiadanie domácich osláv a posedení s priateľmi. Kuchynský nábytok môže byť navrhnutý tak, aby oddeľoval pracovnú časť kuchyne od ostatného priestoru. Deliacim prvkom sú i obľúbené jedálenské pulty s barovým sedením, určené pre rýchlu konzumáciu jedál. Pri navrhovaní kuchyne v rodinnom dome je prvoradou požiadavkou dokonalé estetické a funkčné riešenie kuchynskej zostavy so zabudovanými elektrospotrebičmi s jednoduchou obsluhou a ľahkým ovládaním. Keďže príprava jedál prebieha v otvorenom priestore, nevyhnutnou súčasťou kuchýň je výkonný a málo hlučný digestor. V letných mesiacoch je príjemné prepojenie interiéru s exteriérom. Aby sme mohli vonku i pohodlne stolovať je vhodné situovať terasu v blízkosti kuchyne alebo navrhnúť priamy vstup z kuchyne na prekrytú terasu zariadenú vhodným typom nábytku. Terasy sú vlastne chápané ako pokračovanie obytného priestoru a stávajú sa neoddeliteľnou súčasťou riešenia rodinných domov. »
* Nočná časť
V nočnej časti rodinného domu situujeme spálne, detské izby, kúpeľne a WC, prípadne pracovne a šatníky. Spálne určené na oddych a relaxáciu, by mali byť skutočnou oázou pokoja a súkromia. Základným zariadením je kvalitné lôžko a dostatočne veľké úložné priestory, riešené ako skriňové zostavy alebo ako samostatné šatníky. Súčasťou spálne môže byť aj pracovňa alebo môže byť s ňou priamo prepojená. Pri spálni rodičov situujeme hygienické jadro vybavené jedným alebo dvoma umývadlami, vaňou či sprchovacím kútom a WC. Štandardnou súčasťou vybavenia sa stáva i bidet. Spálne detí podliehajú častejším zmenám ako spálne rodičov. Zariaďujeme ich v závislosti od počtu a veku detí s ohľadom na ich záľuby. Pre menšie deti je detská izba miestom na hranie, študentom nesmie chýbať pracovný stôl a miesto pre počítač. Samozrejmosťou je kvalitne opracovaný nábytok bez ostrých hrán, aby pri hraní nedochádzalo k úrazom a pohodlné zdravé lôžko. Okrem hygienického jadra prislúchajúceho k spálni rodičov situujeme v nočnej časti ešte jednu kúpeľňu a jedno samostatné WC. Pri vyššom štandarde môže mať každá spálňa vlastnú kúpeľňu. V dostatočne veľkej kúpeľni sa náj-de miesto aj pre posilňovacie zariadenie alebo stacionárny bicykel.
* Ostatné priestory
K domu nevyhnutne patria aj technické zariadenia, a preto musíme počítať už pri návrhu dispozičného riešenia s požiadavkami na ich umiestnenie. Parametre pre miestnosť kotolne určuje druh použitého vykurovacieho média. Vhodné miesto musíme vybrať aj pre bojler na ohrev teplej vody tak, aby rozvody teplej vody neboli príliš dlhé a nedochádzalo k jej ochladzovaniu. Skladovať musíme aj bicykle, lyže a iné športové náradie, najlepšie v jednom priestore, najčastejšie v suteréne. Tu si zriaďujeme aj domácu dielňu. Súčasťou stavby rodinného domu je garáž alebo dvojgaráž, prípadne státie pre automobily.
A na záver: treba mať vždy na pamäti, že iba stavebníkom do detailov premyslené požiadavky na dispozičné, konštrukčné a materiálové riešenie premietnuté do architektonického stvárnenia objektu sú základom k spokojnosti bývania vo vlastnom rodinnom dome, kde má každý člen rodiny dostatok priestoru na uspokojovanie svojich každodenných potrieb. *