Nehovorí sa o nich toľko, ako o umývadlách, vaniach alebo sprchovacích kútoch, ale nachádzajú sa takmer v každom obydlí. Viete o tom, že prvý vodou splachovaný záchod si dal už v roku 1596 patentovať Brit John Harrington? Odvtedy sa objavili desiatky patentov na nové a úspornejšie splachovanie.
Klozetom s retiazkovým splachovaním hučiacim ako malá Niagara už odzvonilo. I v starších domoch či panelových bytoch vznikajú po rekonštrukcii kúpeľne, ktorým sa z technického či estetického hľadiska nedá nič vyčítať. Obmedzuje ich možno len menší priestor. Ak je toaleta umiestnená v kúpeľni, je dobre oddeliť ju aspoň sčasti. Ak je to možné, vhodné je umiestniť ju napr. do výklenku alebo ju opticky schovať za malý múrik vysoký 70 - 80 centimetrov. Na dosah ruky by tu mal byť toaletný papier, hygienické prostriedky a uzatvárateľný odpadkový kôš. Existujú rôzne druhy klozetov: s hlbokým splachovaním, plochým splachovaním, stojace kombinované s nádržou, závesné atď.
Pomerne dlhé obdobie obľúbené kombi WC s nádržkou pevne pripevnenou k mise a výškou nepresahujúcou 90 centimetrov, takže sa dalo ľahko montovať pod inštalačnú šachtu alebo do podkrovného priestoru, už dlhšie obdobie nahrádzajú modernejšie typy.
Podľa spôsobu inštalácie rozlišujeme klozety stojace a závesné. Pri stojacich musíme myslieť na to, ako je vybudovaný odpad, či je vodorovný, zvislý, príp. šikmý. Veľmi populárne závesné toaletné misy sú nielen estetické, ale aj hygienické. Spodná časť závesného klozetu je minimálne 6 cm nad zemou, a tak sa podlaha i toaleta ľahko čistí. Závesné klozety sa inštalujú na prefabrikované sanitárne moduly, ktoré sa pri novostavbách zapúšťajú do steny a pri rekonštrukciách väčšinou osadzujú pred stenu. Prívodné a odpadové potrubie, splachovacia nádržka a montážne skrutky sú pri tomto module integrované v hotovej kovovej konštrukcii, ktorá sa podľa druhu obmuruje alebo priamo obloží kachličkami. Na niekoho môže toaletná misa zavesená na stene pôsobiť krehko, ale nikdy netreba mať obavy, výrobcovia zaručujú nosnosť uchytenia až 400 kilogramov.
Voda je stále drahšia a pochopiteľ-ne i výrobcovia toaliet berú do úvahy túto situáciu. Už dávno z nádržky do toalety pri spláchnutí nevytečie deväť litrov vody. Kedysi ponúkané obmedzovače spotreby nie sú potrebné. Väčšina súčasných výrobkov je už od výrobcu nastavená na spotrebu 6 litrov vody. Bežná rodina so štyrmi členmi tak oproti deväťlitrovému splachovaču ušetrí 30 m3 vody. Ešte väčšie úspory možno zaznamenať pri využití splachovačov vybavených stop-tlačidlom, ktoré pri opakovanom stlačení splachovanie zastaví. Dvojtlačidlový systém zasa umožňuje podľa potreby splachovanie 6 alebo 3 litrami vody. Pre väčšie WC misy možno prestaviť množstvo vody na 7,5 a 4 litre vody.
Výrobcovia majú na zreteli nielen úspornosť, ale aj estetiku. Tlačidlá podomietkových splachovačov majú zaujímavý dizajn a vyrábajú sa nielen z odolného plastu, ale luxusnejšie verzie sú celokovové.
Po rokoch odriekania nachádza v našich kúpeľniach miesto aj bidet. Už nie je považovaný iba za dámsku záležitosť. Praktickú výhodu rýchlej očisty sa naučili využívať i ďalší členovia rodiny. Vyrába sa rovnako ako klozet v stojacom alebo závesnom variante.
Dôležitou súčasťou klozetu a dnes už aj bidetu je sedadlo. Výber je rozmanitý a osvedčilo sa vyberať ho zároveň s klozetom, najlepšie v špecializovaných predajniach. Sanitárne série strednej a vyššej triedy majú väčšinou kvalitné duroplastové sedadlá ergonomicky tvarované, vo farebnom odtieni sanitárnej keramiky. Niektoré sa dajú ľahko odmontovať, a tak zjednodušujú čistenie. Lacnejšie termoplastové sedadlá sa hodia na viac typov klozetov, ale sú náchylnejšie na poškodenie či poškrabanie. Príjemné na dotyk, ale tiež drahšie sú toaletné dosky z dreva. (db, snímky Geberit)