Pri rekonštrukciách starších rodinných domov rovnako ako aj pri novostavbách musíme starostlivo zvažovať, aký zdroj tepla bude pre objekt najvýhodnejší. Iba účinný a zároveň prevádzkovo ekonomický systém vykurovacej sústavy bude dobrou investíciou do budúcnosti, kedy ceny za energie určite nebudú klesať.
Úlohou architektov a projektantov-odborníkov je navrhnúť rodinný dom tak, aby spĺňal kritériá nielen estetického ale aj funkčného celku s bezproblémovou prevádzkou domácnosti. Základom ekonomickej stavby je použitie najmodernejších materiálov v kombinácii s progresívnymi technologickými postupmi a novými technológiami na jej realizáciu. V posledných rokoch sa veľ-ký dôraz kladie na správny návrh skladby jednotlivých obalových konštrukcií rodinného domu s cieľom minimalizovať tepelné straty. Úlohou odborníkov je posúdiť tepelno-izolačné vlastnosti stavebných materiálov a prvkov a navrhnúť ich najoptimálnejšiu kombináciu. Patria sem najmä obvodové steny, výplne otvorov, dokonalá izolácia podláh, stropov a strešného plášťa. Pri realizácii stavebných prác je veľmi dôležité dohliadnuť na správne uloženie a styk tepelno-izolačných materiálov. Túto úlohu prenechajme stavbyvedúcemu, ktorý dohliada na bezproblémový postup stavebných prác a ich uskutočňovanie podľa schválenej projektovej dokumentácie.
* Potreba tepla
Predpokladom optimálnej tepelnej pohody obytného priestoru sú teploty v rozsahu 20 - 23 stupňov Celzia. Pre niekoho je dostatoč-nou hodnotou 20 stupňov Celzia v miestnosti a niekto sa cíti príjemne v interiéri vykúrenom teplejšie. Vnímanie pocitu tepla a chladu ovplyvňuje okrem iného aj druh použitého vykurovacieho telesa. Systém rúrok podlahového kúrenia nás zohrieva od nôh a hlava zostáva ,,chladná“, sálavé telesá spôsobujú prúdenie teplého vzduchu v interiéri smerom nahor, a preto môžeme trpieť pocitom studených nôh. Projektant - odborník na oblasť ústredného vykurovania by mal zvážiť všetky individuálne požiadavky budúcich užívateľov rodinného domu a navrhnúť dom podľa ich potrieb a v súlade s platnými teplotechnickými normami. V praxi predstavuje každý dom špecifický prístup. Pri stanovení potreby tepla pre daný typ domu musia byť stanovené nasledovné konkrétne parametre - vonkajšia teplota, priemerná vonkajšia teplota, dĺžka vykurovacej sezóny, intenzita slnečného žiarenia. Tieto hodnoty sa získavajú na základe dlhodobých meraní a pozorovaní v konkrétnej lokalite. Pri výpočtoch zohľadňujeme aj orientáciu domu k svetovým stranám, okolitý terén a zástavbu. Podmienky pre návrh a posúdenie teplotechnických vlastností domov stanovuje u nás nová norma, platná od 1. 10. 2002.
* Kotol - zdroj tepla
Kotol je srdcom celého vykurovacieho systému. Malé moderné závesné kotly môžu byť nainštalované v predsieni, v hale, v komore, prípadne i v kuchyni. Elektrický kotol nepotrebuje žiadne špeciálne úpravy v miestnosti. Spaliny vznikajúce činnosťou plynových kotlov sa odvádzajú do komína alebo cez stenu z tzv. turbokotlov. Ideálnym riešením pre rodinné domy i rekonštrukcie je nástenná stavebnicová zostava kotla na kúrenie a zásobníka na ohrev teplej úžitkovej vody. Zásobník na menšie množstvo vody môže byť umiestnený pod kotlom alebo ho môžeme zavesiť vedľa kotla. Celú zostavu riadime veľ-mi jednoducho tlačítkami na ovládacom paneli. Moderné kotly sú riadené mikroprocesormi a na displeji sa v prípade poruchy alebo nesprávnej prevádzky zobrazí, čo treba nastaviť a na aké hodnoty. Nové požiadavky na vykurovanie nemusíme riešiť vždy výmenou celého vykurovacieho systému. Ak pôvodné rozvody vody a radiátory nie sú poškodené a slúžia stále spoľahlivo svojmu účelu, môžeme vymeniť iba zastaralý kotol a obnoviť náter na radiátoroch. Vždy je však potrebná pomoc odborníka, aby všetko fungovalo bez porúch a zbytočných dodatočných investícií. Každý kotol by mal do vykurovacieho systému zapojiť len kvalifikovaný inštalatér-kúrenár. Odborný pracovník pripojí kotol k prívodu plynu alebo elektrickej energie. Pri umiestnení je nutné zvoliť vhodné miesto tak, aby sme pred kotlom zabezpečili dostatočný manipulačný priestor pre obsluhu a pre pripojenie vstupných a výstupných potrubí vykurovacieho systému. Po montáži požiadajte odborného pracovníka montážnej firmy o predvedenie funkcie systému a zaškolenie k obsluhe.
* Údržba kotlov
Samotné kotly nevyžadujú špeciálnu údržbu. Doporučuje sa aspoň jedenkrát za rok, najlepšie pred vykurovacou sezónou zabezpečiť prekontrolovanie servisnou firmou. Ak sa kotol nastaví, pracuje v optimálnom režime, čo sa prejaví v spotrebe energie. Pri prevádzke kotla v uzatvorenom systéme vykurovania s expanznou tlakovou nádobou je nutné občas skontrolovať tlak vody na tlakomere. Akonáhle nastane v studenom stave pokles pretlaku pod hranicu vyznačenú montážnou firmou, je nutné previesť odbornú revíziu systému. Ak sa vyskytne na kotle funkčná závada v záručnej dobe, treba oznámiť reklamáciu servisnej firme. Pri reklamácii je nutné predložiť správne vyplnený a potvrdený záručný list a ostatnú dokumentáciu o odbornom uvedení kotla do prevádzky. Iba pravidelnou údržbou a správnym nastavením jednotlivých funkcií kotla zabezpečíte jeho dlhodobú a bezporuchovú prevádzku. Značkoví výrobcovia garantujú nielen kvalitu výrobku, ale aj náhradné diely niekoľko desaťročí. *