Fra, Praha 2002, zostavil a preložil Petr Mikeš
Novým Anglickom sa nazýva severovýchodná časť Spojených štátov, je najstarším plynule obývaným regiónom USA a je najbližšie k Európe. Má najviac knižníc, múzeí a univerzít na jedného obyvateľa, nazýva sa tiež mekkou básnikov a cudzinci o týchto obyvateľoch vravia, že nemajú silné nacionálne cítenie. Antológia predstavuje dvadsať známych i menej známych poetov, z ktorých Constance Huntingová Nové Anglicko charakterizuje týmito veršami: „Kameny / jsou ovce / těchto svahů / a mlha / je vlna těchto / kamenů.“ A ešte ukážka tvorby Davida Adamsa: „Když tu nejsi / všechno se zdá / jen takové / jaké to je.“
George C. Williams: Plán a účel v prírode
Kalligram, Bratislava 2002
Významný evolučný biológ George C. Williams spája filozofickú perspektívu s vedeckým prístupom tak, aby poskytol základ pre odpovede na niektoré fascinujúce otázky. Napríklad vysvetľuje, prečo je naše telo v starobe také opotrebované; logicky zdôvodňuje, prečo bažíme po strave bohatej na cukor a tuky, o ktorých sa stále znovu a znovu presviedčame, že majú škodlivý účinok na náš organizmus. Táto fascinujúca kniha sa významne líši od všetkých predchádzajúcich kníh o evolučnej biológii. Williams používa rybu Leiognathus s jej svietiacim bruchom ako príklad dokonalej evolučnej záhady, pomocou ktorej odhaľuje vnútorné zákonitosti dizajnu v prírode.
Jiří Dvořák: Slepice a televize (bajky - nebajky)
Baobab, Praha 2003
„Bájka je krátky príbeh, v ktorom sa zvieratá, rastliny alebo veci správajú ako ľudia, teda väčšinou zle. Preto sa bájky oddávna rozprávali pre poučenie. A rozprávajú sa dodnes, pretože deti i nedeti sú nepoučiteľné a neznášajú, keď ich niekto poúča. To nemá rád ani autor tejto knižky. Preto ho baví písať bájky i nebájky, ktoré deti i nedeti, čo? - no bavia,“ vraví o knihe český spisovateľ Pavel Šrut.
Ádám Bodor: Zóna Sinistra
Slovart, Bratislava 2003
Zóna Sinistra je tajomná, pochmúrna, surová i poetická, vášnivá aj chladná kniha, ktorá čitateľa istým spôsobom poznačí. Neuveriteľný a pritom presvedčivý príbeh je veľmi realistický, miestami až magický. Hlavný protagonista je človek bez koreňov, tulák bez identity a domova. Osudom mnohých postáv románu je fyzický zánik vyplývajúci z absurdnosti bytia. „I keď Bodora považoval úzky okruh čitateľov a literátov už skôr za vynikajúceho prozaika, z neznáma ho vyzdvihlo až vydanie románu Zóna Sinistra,“ hovorí Lajos Grendel.
Ota Ulč: Kam šlápne česká noha
Šulc a spol., Praha 2003
Český spisovateľ a novinár Ota Ulč žije v Amerike. Precestoval Spojené štáty od Aljašky po Floridu, ale navštívil tiež Indiu, Čínu, juhozápadnú Áziu, Afriku, Južnú Ameriku či Austráliu. Svoju prvú knihu Malé priznania okresného sudcu napísal v emigrácii po anglicky, no potom sa vrátil k češtine. „Snažím sa v knihách zachytiť rôzne bláznovstvá a absurdity, ktoré sa klenú ponad kontinenty, a nachádzať v nich humor.“
Stanislaw Lem: Solaris
Mladá fronta, Praha 2003
Vrcholné dielo Stanislawa Lema - jedného z mála neanglicky píšucich spisovateľov, ktorí prenikli medzi špičku sci-fi autorov. Príbeh sa odohráva na vzdialenej planéte Solaris, osídlenej živým oceánom, ktorý prejavuje inteligenciu. Jej forma sa však úplne vymyká ľudskému poznaniu, takže pokusy o nadviazanie kontaktu sa nielen nedaria, ale vedú k úplne nečakaným efektom. Oceán dokáže zhmotniť najskrytejšie ľudské myšlienky či vytvoriť kópie dávno zosnulých, čo výskumníkov privádza do šialenstva. Lemovo presvedčenie o nemožnosti kontaktu medzi úplne odlišnými inteligenciami, spojené s hlbokými sondami do ľudského vnútra, imponuje nielen čitateľom a literárnym kritikom, ale najnovšie už aj filmárom. (ba, kul)