
Učitelia sa zvýšeným platom tešia, len je podľa nich demotivujúce, že jediným kritériom na určenie výšky platu je vzdelanie a dĺžka praxe – a nie výkon. FOTO SME – JÁN KROŠLÁK
Novela neprešla, a tak majú vysokoškolskí učitelia nárok na vyššiu mzdu už od januára. Prvýkrát mali väčšiu výplatu dostať vo februári. Do poslednej chvíle sa však nevedelo, či sa na to nájdu peniaze.
„Našli sa tak, že jednoducho obmedzujeme rozvoj vysokých škôl, pretože peniaze, ktoré sme mali na rozvoj, sme museli presunúť,“ povedal SME generálny riaditeľ Sekcie vysokých škôl na ministerstve školstva Peter Mederly.
Keďže štátny rozpočet rátal so zvýšením platov vysokoškolských pedagógov až od septembra, mal pripravené peniaze len na štyri mesiace.
Túto sumu, teda 33 percent z celkového navýšenia, učitelia dostali z rozpočtu. Zvyšok muselo doložiť ministerstvo školstva.
Na vysokých školách nám potvrdili, že prvé zvýšené výplaty už boli vyplatené.
„Platy sa pedagógom vysokých škôl výrazne zvýšili, priemerne o päť– až šesťtisíc korún mesačne,“ povedala SME kvestorka najväčšej slovenskej Univerzity Komenského Zora Dobríková.
Myslí si však, že tieto prostriedky sú na úkor prevádzky a budú chýbať na zvýšené ceny energií.
„Vôbec nemáme na odpisy, ktoré musíme tvoriť a ani na povinnosti vyplývajúce z kolektívnej dohody, ako sociálny fond, predĺžená dovolenka, povinnosť prispievať na doplnkové dochôdkové poistenie, atď. A platy sa zvyšovali len učiteľom a vedeckým pracovníkom, a nie všetkým zamestnancom vysokých škôl.“
Na Slovenskej poľnospodárskej univerzite v Nitre prechod na zdravotnícku tabuľku a zvýšenie tarifného platu znamená, že učiteľom sa zvýši plat o 7 – 8000 korún. Rektor univerzity Imrich Okenka je s pridelenými mzdovými prostriedkami spokojný, aj keď SPU by vraj podľa výkonu mala dostať o 24 miliónov korún viac.
„Z pridelených prostriedkov niečo vyplatíme na mzdách, ale časť, asi 14 miliónov plus ušetrené odvody, necháme do reprodukčného fondu na obnovu a rozvoj univerzity,“ hovorí Okenka.
SOŇA REBROVÁ
Učitelia: Je to demotivujúce
Vo februári už mali dostať učitelia na vysokých školách vyššie platy až takmer o 40 percent. Čo na to hovoria a či sú spokojní, sme sa opýtali niekoľkých z nich.
Doc. PhDr. PETER MICHALOVIČ PhD., Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave: „Je pravdou, že nám zvýšili platy, na druhej strane nám však zobrali osobné ohodnotenia, a tak sa stratila možnosť diferenciácie – teraz máme všetci rovnako podľa tabuliek. Môže sa stať aj to, že odborný asistent bude mať vyšší plat ako docent, pretože je dlhšie na škole. A druhá vec, o čo sa zvyšujú platy, o to sa znižujú peniaze na prevádzku, takže vysoké školy budú ešte chudobnejšie ako doteraz. Už teraz vidieť obrovský rozdiel medzi našimi a napríklad českými či maďarskými školami. Školstvo je absolútne na dne a to zvýšenie vlastne len kopíruje to, čo sa nám roky sľubovalo.“
Prof. FRANTIŠEK OHRABLO, PhD., Stavebná fakulta Slovenskej technickej univerzity v Bratislave : „Neviem, o koľko sa mi zvýšil plat, a ani ma to nezaujíma. Keby som totiž robil kvôli platu, už dávno zo školstva odídem. Osobne si však myslím, že toto zvyšovanie platu je demotivačné. Zrušili sa osobné príplatky, takže vlastne je jedno, že sa niekto snaží a druhý nie – všetci dostanú rovnako. Podľa mňa to potlačí aktivitu tých, čo sa snažia.“
ĽUBOMÍR GUZÍK, PhD., Filozofická fakulta Prešovskej univerzity: „Áno, dostal som vo februári vyšší plat. Bol som z toho dosť prekvapený. Mám však taký pocit, že preto nám teraz o toľko zdvihli plat, lebo najbližších desať rokov ho už nezdvihnú. Ale je to len pocit.“ (sr)