Brusel 31.marca (TASR) - Budúce členské krajiny EÚ, vrátane Slovenska, tento týždeň zrejme uzavrú rokovania o vstupe do Európskeho hospodárskeho priestoru (EEA), ktorý okrem 15 členských krajín únie tvoria Nórsko, Island a Lichtenštajnsko.
Rokovania prebiehajú od januára, celý čas ich ale komplikoval spor o to, koľko budú musieť tieto tri krajiny mimo EÚ platiť po rozšírení únie z 15 na 25 štátov.
Nórsko, Island a Lichtenštajnsko majú totiž voľný prístup na vnútorný trh EÚ, využívajú všetky jeho výhody, avšak nemusia platiť členské príspevky. Sumou 119 miliónov eúr na obdobie 1999-2004 prispievajú len na rozvoj tzv. kohéznych krajín EÚ (Portugalsko, Španielsko, Grécko).
Únia i jej budúci členovia, vrátane SR, však požadovali, aby sa tieto príspevky zvýšili, keďže sa výrazne zväčší aj vnútorný trh. Európska komisia (EK) doteraz navrhovala až 20-násobné zvýšenie na 500 miliónov eúr ročne, čo sa však ukázalo ako nereálne.
Z dnešného ďalšieho kola rokovaní v Bruseli vyplynulo, že príspevky nečlenskej trojice by sa mohli zvýšiť na 320 miliónov eúr. Nórsko je okrem toho ochotné poskytnúť aj bilaterálnu podporu desiatim novým členom EÚ.
Hoci komisia stále nie je celkom spokojná, podľa diplomatov je veľká šanca, že sa rokovania podarí uzavrieť tento piatok. Ešte v stredu sa uskutoční jedno pracovné rokovanie, na ktorom by sa mali vyjasniť všetky podmienky a prípadne aj zvýšiť suma, ktorú Nórsko, Island a Lichtenštajnsko poskytnú.
Vstup do EEA je pre nových členov EÚ povinnosťou, Slovensko preto vlani v decembri po úspešnom uzavretí prístupových rokovaní s úniou v Kodani požiadalo o členstvo v tomto zoskupení.
Výsledkom rokovaní bude protokol, ktorý zmení súčasnú zmluvu o EEA a prispôsobí ju novej situácii, keď bude mať EÚ namiesto dnešných 15 až 25 členov. Cieľom je dosiahnuť dohodu v takom čase, aby sa ratifikácia protokolu mohla konať súčasne s ratifikáciou prístupovej zmluvy EÚ s budúcimi členmi, ktorej podpísanie je naplánované na 16. apríla. Nové krajiny by do EEA mali vstúpiť súčasne so vstupom do EÚ, naplánovaným na 1. mája 2004.
(spravodajca TASR Robert Sermek) gl