Umm Kasr 31. marca (TASR) - Britskí vojaci dnes sfunkčnili narýchlo postavené potrubie, ktoré cez kuvajtsko-irackú hranicu do južného Iraku dodá najmenej polmilióna litrov pitnej vody denne.
Podľa predstaviteľov OSN, ktorí spustenie dodávok privítali, však potrubie úplne nevyrieši nedostatok pitnej vody a zlé hygienické podmienky v oblasti.
Jednou z lokalít, do ktorej voda zadarmo dorazila, je kľúčové prístavné mesto Umm Kasr, pričom prednostne ide do škôl a nemocníc, uviedol predstaviteľ britskej armády.
Vodu z ťažkej plastickej rúry s priemerom 20 cm rozvážajú irackými kamiónmi iba do bezpečných oblastí, vrátane Umm Kasr a neďalekého Umm Chaj, kde žije spolu asi 100.000 ľudí, povedal britský major Hugh Ward, podľa ktorého ide zatiaľ o jedinú zaručene pitnú vodu na juhu krajiny. Ward dodal, že potrubie dodá dva milióny litrov vody denne a spotreba by mohla byť sedem litrov za deň na osobu, čo by podľa neho postačilo pre štvrťmilióna ľudí.
Obyvatelia južného Iraku, ktorí trpia nedostatkom pitnej vody od začiatku pozemných bojov medzi americkými a irackými silami, dennodenne prosia vojakov o vodu a začali používať špinavú vodu zo studní. Občasné dodávky fliaš s minerálnou vodou z vojenských kamiónov takmer viedlo k nepokojom.
Podľa Británie dodávky vody, ktoré zvykli prichádzať z juhoirackého mesta Basra, dal zastaviť prezident Saddám Husajn po začiatku americko-britskej pozemnej invázie. Irak tvrdí, že vodnú infraštruktúru zničili útoky USA a Británie.
Civilní humanitárni pracovníci uvádzajú, že stále nemôžu z Kuvajtu prejsť do Iraku, aby tam riešili nedostatok vody a liekov, keďže im ani jedna strana konfliktu nezaručila bezpečnosť.
Svetový program výživy OSN (WFP) nakúpil viac než 120.000 ton múky, 84.000 ton ryže a 160.000 ton pšenice pre Irak; nákup je údajne najväčšou obchodnou transakciou WFP za posledné desaťročie.