Brusel 31. marca (TASR) - Európska komisia dnes vyzvala na striktné oddelenie humanitárnych pracovníkov od vojakov pôsobiacich v Iraku. Nejasné línie by totiž podľa EK mohli humanitárnych pracovníkov ohroziť.
Exekutívny orgán EÚ zároveň vyhlásil, že prioritou je dostať veľmi potrebnú humanitárnu pomoc do juhoirackého mesta Basra, kde polovica z asi 1,3 milióna ľudí stále nemá prístup k pitnej vode.
Hovorca EK pre humanitárne záležitosti Michael Curtis zdôraznil, že pomoc poskytovaná spojeneckými vojakmi musí "zostať oddelená" od operácií humanitárnych agentúr. Podľa Curtisa táto požiadavka nesúvisí so žiadnymi "veľkodušnými princípmi", ale s vážnymi operačnými dôsledkami.
Curtis zdôraznil, že humanitárne operácie musia byť nestranné, ale v prípade distribúcie pomoci vojenským personálom existuje riziko ohrozenia tohto princípu. Okrem toho humanitárnym agentúram, ktoré sa opierajú o svoju neutralitu pri získavaní prístupu k obetiam konfliktu, hrozí, že sa stanú terčmi útokov irackých vojakov, ak budú pracovať spolu s príslušníkmi amerických a britských síl. Toto nebezpečenstvo je vysoké hlavne v súvislosti s irackou gerilovou taktikou, dodal Curtis.
Vyhláseniu EK cez víkend predchádzalo rozdeľovanie prvých humanitárnych dávok britskými a americkými vojakmi v južnom Iraku, ktoré sprevádzal chaos. Miestni obyvatelia obkolesili nákladné autá, mladí muži vytrhávali balíky vojakom z rúk. Vojaci rýchlo stratili kontrolu a silnejší jedinci pomoc získali na úkor slabších.
Detský fond OSN (UNICEF) vyjadril zdesenie nad scénami z južného Iraku. Podľa hovorcu UNICEF vojaci nemôžu rozdávať pomoc. "Armáda s tým nemá skúsenosti. My, humanitárne agentúry, v Iraku pracujeme 20 rokov," dodal.
EK oznámila, že jej kancelária pre humanitárnu pomoc ECHO spolupracuje s Medzinárodným výborom Červeného kríža (MVČK) a francúzskou mimovládnou organizáciou Premiere Urgence s cieľom poskytnúť aspoň základnú pomoc nemocniciam v Bagdade. Humanitárne agentúry však nemôžu do Iraku vstúpiť z okolitých krajín.
Situáciu komplikujú aj problémy s komunikáciou s humanitárnymi pracovníkmi, ktorí zostávajú v Iraku, keďže telefónne linky sú často prerušené.
Európska komisia uvoľnila 21 miliónov eúr na núdzovú pomoc pre Irak a požiadala vlády krajín EÚ a Európsky parlament, aby čo najrýchlejšie uvoľnili ďalších 79 miliónov eúr. Nové prostriedky by mali byť dostupné v apríli, dodal Curtis.