Brusel 31. marca (TASR) - Európska únia sa kvôli chybám pri vyšetrovaní možno nikdy nedozvie, kto ju odpočúval až do polovice marca, keď sa v bruselskej budove Rady ministrov EÚ podarilo objaviť zariadenia na odpočúvanie telefónov.
Ako píše bruselský magazín EU Observer odvolávajúc sa na informácie francúzskeho denníka Le Figaro, vyšetrovatelia s objavenými plošticami manipulovali tak nešikovne, že okamžite na seba upozornili ich "prevádzkovateľov". Vyšetrovací tím však tieto obvinenia odmieta.
Odpočúvacie zariadenia sa podarilo náhodne objaviť v polovici marca pri bežnej kontrole v miestnostiach, ktoré používajú francúzska, nemecká, britská, španielska a rakúska delegácia. Podľa všetkého tam mohli byť nainštalované niekoľko rokov.
Keďže aféra vypukla tesne pred začiatkom summitu lídrov európskej pätnástky o Iraku, ktorý sa konal v budove Rady EÚ, podozrivé z odpočúvania sa stali Spojené štáty americké. Teraz sa však podľa EU Observer hovorí skôr o Izraeli.
Istý zdroj blízky vyšetrovaniu tvrdí, že Izrael mal veľký záujem dozvedieť sa čo najviac o stanoviskách EÚ k vývoju na Blízkom východe i samotnom Iraku. Izrael obvinenia odmieta, ale bruselskí diplomati sa už viac rokov čudujú, aké množstvo informácií z budovy Rady EÚ sa dostáva do Tel Avivu, píše EU Observer.
Podozrenia údajne podporuje aj prítomnosť Rakúska medzi odpočúvanými krajinami. Nástup ultrapravicovej strany Jörga Haidera k moci v Rakúsku v roku 2000 mohol byť v Izraeli vnímaný ako hrozba, dodáva EU Observer s odvolaním sa na Le Figaro.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed