Berlín 31. marca (TASR) - Major Todd Yealts si sklamane povzdychol: "Opäť ani jedna pepsikola." Namiesto osviežujúcich bubliniek bude vojakom servírovať jablčnú šťavu v tetrapakovom balení, bezfarebný sendvič obložený morčacím mäsom, banány a kokosové sušienky. Plechovky s pepsikolou nemajú už ani v základnom tábore americkej armády, v kuvajtskej púšti. Pepsikola alebo coca-cola je pritom dôležitým symbolom toho, že dodávky potravín a iných materiálov pre vojakov prvej línie sú v poriadku. Momentálne je však zásobovanie mizerné, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt v reportáži z Kuvajtu.
Vojaci na fronte sa už po 11 dňoch boja sťažujú na nezvyčajne malé dávky jedla a vody. Aj u príslušníkov US Army platí, že s prázdnym žalúdkom sa bojuje ťažšie. Nedostatok potravín sa môže rozhodujúcim spôsobom podpísať pod pokles morálky v jednotkách. Tiahnuť do boja hladný? Takáto skúsenosť by bola pre amerického vojaka isto nová a nezvyčajná. Veteráni vojny vo Vietname si aj dnes spomínajú, že počas najtvrdších bojov na nich vždy čakali ľadové osviežujúce nápoje. Vtedy však bolo deväť z desiatich vojakov nasadených do logistickej podpory bojujúcej jednotky. V tretej vojne v Perzskom zálive je však všetko inak, väčšina vojakov je nasadená do bojov. Nikto si netrúfa odhadnúť, aká kritická bude situácia, keď do Perzského zálivu dorazí 100.000 ďalších vojakov, tankov a zbraní.
Najväčším problémom pri dodatočnom zásobovaní je bezpečnosť transportov. Vojenský analytik George Kaplan zastáva názor, že americká vláda ignorovala varovania Iraku, ktorý už dávnejšie tvrdil, že v prípade obrany krajiny siahne po partizánskom spôsobe boja. Jednotky spojencov tiahli na Bagdad príliš rýchlo bez toho, aby si poistili už vybojovaný terén. Veľa zásobovacích ciest je od základného tábora v Kuvajte momentálne úplne odrezaných. Podľa slov generála Mikea Lenarta, veliteľa 51. expedičného zboru vojenského námorníctva využíva armáda na zásobovanie jednotiek na fronte v súčasnosti radšej dopravné helikoptéry CH-53E. Tie sú schopné prepraviť nielen potraviny, lieky a zbrane, ale - v prípade potreby - aj nových vojakov. Za tých, ktorí v boji zahynú, uzatvára Die Welt.