Koalícia predsa očividne postupuje. Ide o najrýchlejší pozemný útok v histórii a spojenci už kontrolujú tretinu Iraku a celý vzdušný priestor. Tak prečo sa tento týždeň nálada tak zakalila?
Jedným z dôvodov je smrť spojeneckých vojakov aj nevinných civilistov. A ani skutočnosť, že britskí vojaci väčšinou zahynuli kvôli nehodám alebo zbraňami spolubojovníkov, neznižuje dopad týchto strát. Skôr naopak, svojim spôsobom to robí veci horšími, konštatujú Times.
Daily Telegraph sa tiež domnieva, že operácie spojencov zatiaľ napredujú veľmi dobre, ale verejnosť si tento úspech neuvedomuje v plnom rozsahu v dôsledku menej dôležitých kritérií. Napríklad, že úvodné cielené bombardovanie nedokázalo zabiť Saddáma Husajna, alebo že správanie niektorých Iračanov sa obracia proti spojeneckým vojakom.
Noviny chvália doterajší postup britskej vlády, i keď jej podľa nich treba jednu vec vytknúť:
"Vláda míňa priveľa energie na súťaženie s propagandou Saddáma Husajna, ktorá náhle vyskočila z arabských médií. Zažili sme zbytočne predčasné brífingy o obsadení mesta Um Kasr, o údajnej rebélii v Basre, a od premiéra Tonyho Blaira nebolo veľmi múdre hovoriť nahlas o údajnej poprave dvoch britských vojakov ešte predtým, než boli známe všetky fakty."
Nálady v arabskom svete a zmeny britskej verejnej mienky sú v tomto momente irelevantné. Čas, keď bude potrebné zaoberať sa nimi ešte len príde, konštatuje Daily Telegraph a záverom dodáva, že v tejto chvíli je dôležité to, čo sa deje na bojisku. A tam, predpovedajú noviny, spojeneckí vojaci ešte ukážu toľko odvahy, že si to väčšina ľudí ani nedokáže predstaviť.