Praha 31. marca (TASR) - Náklady českého štátu na prepravu vojenskej poľnej nemocnice do Kuvajtu alebo Iraku budú veľmi vysoké. Českému denníku Lidové noviny (LN) to priznal námestník ministra obrany ČR Jaroslav Škopek.
Česká armáda potrebuje prepraviť náklad, ktorý sa vojde do asi 20 veľkých nákladných lietadiel. Armáda pritom nemá vhodné prepravné lietadlá a stroje spojencov sú kvôli vojne v Iraku kapacitne vyťažené.
Armáda ČR disponuje len zastaranými vrtuľovými strojmi Antonov typu An-26 z roku 1983, ktoré majú krátky dolet a nie sú zabezpečené proti prípadnému ostreľovaniu. Armáda by mala do roku 2006 v rámci deblokácie ruského dlhu získať tri nové veľkokapacitné lietadlá An-70, ktoré chce neskôr prenajímať spojencom.
Ministerstvo obrany ČR ešte rokuje o preprave i so spojencami, ale oslovilo už aj päť komerčných leteckých spoločností. Tie pritom začiatok vojny využili a svoje ceny razantne zvýšili. Podľa LN vyťaženie amerických a britských lietadiel využívajú predovšetkým ukrajinské a ruské prepravné spoločnosti, ktoré sa preprave venujú aj v dobách mieru.
"Prepočítali sme to a vychádza to tak, že budeme potrebovať asi 20 strojov. Stále ešte rokujeme s predstaviteľmi koalície, aby nám poskytli svoje lietadlá, ale tá pravdepodobnosť je veľmi malá," citovali LN Emila Pupiša zo Spoločného operačného centra Generálneho štábu Armády ČR.
O cene "letenky" pre českú poľnú nemocnicu sa ešte rokuje. Jej cena sa ešte môže zvýšiť v prípade, ak by lietadlá nepristávali v Kuvajte, ale priamo v Iraku. "Civilné firmy sa správajú komerčne. Ceny stúpajú, o prepravné kapacity je teraz záujem... Bude to vysoká čiastka," priznal očakávané vysoké náklady na prepravu námestník Škopek. Česká armáda ale očakáva, že náklady na prepravu nemocnice jej spojenci spätne preplatia.
Služby civilných prepravcov využili českí vojaci aj v januári. Českých chemikov vtedy do Kuvajtu previezla ruská letecká spoločnosť Volga-Dnepr Airlines.