Frankfurt 31. marca (TASR) - Skutočnosť, že Bagdad ani po 11 dňoch intenzívneho boja nepadol, považujú mnohí za dôkaz toho, že vojnová stratégia Američanov v Iraku stroskotala, píše dnešné vydanie nemeckého konzervatívneho denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
Pokiaľ sa za týmto konštatovaním neskrývajú politické dôvody - tak ako je to napríklad v prípade kritikov ministra obrany USA Donalda Rumsfelda - sú podobné vyjadrenia založené na nereálnych hodnoteniach, podotýkajú noviny. Súčasne pripomínajú, že aj vojna v Afganistane trvala niekoľko týždňov - a bojovalo sa pritom proti niekoľkým fanatickým bojovníkom za vieru, nie proti regulárnej armáde.
Jedno ale plánovači okolo generála Tommyho Franksa celkom určite precenili: a tým je ochota irackého ľudu vítať amerických vojakov a ich spojencov ako osloboditeľov. Čo to znamená, keď sa pred niekým neotvárajú s jasotom brány mesta, zažívajú momentálne britské jednotky pred juhoirackou Basrou, konštatujú nemecké noviny.
Práve šiiti na juhu Iraku do dnešných dní nezabudli, že v roku 1991 sa americkí vojaci nečinne prizerali, ako nechal Saddám Husajn brutálne potlačiť ľudové povstanie, ku ktorému vyzvala Iračanov vtedajšia washingtonská administratíva.
Až po vojne sa ukáže, či obyvatelia Iraku len vyčkávali, kto si odnesie palmu víťazstva z práve prebiehajúceho vojnového ťaženia, alebo či ide o začiatok všeľudového povstania proti prítomnosti USA a Západu v tejto časti sveta, uzatvára nemecký denník.