Jakarta 31. marca (TASR) - Bývalý zbrojný inšpektor OSN Roger Hill dnes vyjadril svoje pochybnosti nad tým, že Irak ešte vlastní nejaké zbrane hromadného ničenia.
"Nemyslím si, že si ešte nejaké ponechali. Myslím si, že väčšina týchto zásob bola alebo zničená pred týmto konfliktom, alebo ich ničia v súčasnosti," vyhlásil Hill, ktorý v roku 1998 viedol mnohonárodnostný tím 80 zbrojných inšpektorov a 15 diplomatov. Táto skupina mala vtedy prehľadať paláce Saddáma Husajna a močariny v južnom Iraku.
Hill, ktorý vystúpil s prednáškou v Klube pre zahraničných novinárov v Jakarte, je presvedčený, že Husajn predtým zhromažďoval chemické bojové látky a mal v úmysle ich aj použiť, ale iracký režim podľa neho pravdepodobne zničil viac ako 95 percent svojich zásob ešte pred začiatkom amerického útoku 20. marca.
Hill dodal, že aj zostávajúcich päť percent, vrátane mobilných odpaľovacích rámp, rakiet Scud, 5000 nádob s nervovým plynom, 5000 nádob s horčicovým plynom a 9000 litrov antraxu bolo už možno zničených a preto pravdepodobne nebudú použité.
"Určite ich nepoužijú v tejto fáze konfliktu, pretože môžu očakávať, že sa svetová verejná mienka obráti proti nim," vyhlásil bývalý vedúci inšpektorov OSN. Podľa Hilla spojenci nenájdu v Iraku žiadne dôkazy o zbraniach hromadného ničenia. USA neprišli so žiadnymi novými dôkazmi o irackých zakázaných zbraniach, ktoré by neboli známe inšpektorom OSN už v roku 1998, dodal.
Vlastníctvo zbraní hromadného ničenia Irakom, nebezpečenstvo ich poskytnutia teroristickým skupinám a neochota Iraku spolupracovať pri ich zničení, sú hlavnými dôvodmi, pre ktoré USA a Veľká Británia začali proti Bagdadu vojenskú operáciu.