Londýn 31. marca (TASR) - Podpora britskej verejnosti prvýkrát od začiatku vojny v Iraku klesla. Podľa najnovšej internetovej ankety YouGov, ktorú dnes zverejnil londýnsky denníky Daily Telegraph, Briti začínajú mať čoraz intenzívnejší pocit, že vojna bude trvať dlhšie, ako si pôvodne mysleli a spojeneckým jednotkám sa nedarí tak, ako očakávali.
Väčšina Britov bola ešte pred začiatkom invázie proti vojne, neskôr sa však verejná mienka začala prikláňať na stranu premiéra Tonyho Blaira, ktorý vsadil svoju politickú budúcnosť na konflikt, čo rozdelil jeho stranu i krajinu na dva tábory: protivojnový a provojnový.
Z najnovšej (nedeľnej) ankety však vyplýva, že počet Britov, ktorí súhlasia s vojnou klesol po týždni z 59 na 54 percent.
Respondenti tiež uviedli, že najnepresnejšie vyhlásenia o vojne spomedzi tých, ktorými ich politici kŕmili pred začiatkom invázie sú: mesto Basra na juhu Iraku hneď padne, invázia vyvolá ľudové povstanie a iracký odpor sa rýchlo rozpadne.
Avšak ešte 12 dní od začiatku vojny je Basra v rukách Iračanov, ktorí sa aj na iných frontoch nečakane zúrivo bránia a navyše nepovstali proti režimu Saddáma Husajna.
Väčšina z 1004 respondentov síce verí, že Iračania si želajú pád svojho prezidenta Saddáma Husajna, ale zároveň považujú britských a amerických vojakov za nepriateľov. Päťdesiatšesť percent opýtaných si teraz myslí, že spojencom potrvá niekoľko mesiacov, kým porazia irackú armádu. Čoraz viac Britov má pocit, že vojna sa vyvíja "dosť zle".
Podobný prieskum sa konal aj v USA a odhalil, že podľa viac ako polovice Američanov vláda bola pri odhadoch rýchlych výsledkov invázie príliš optimistická.