Frankfurt 29. marca (TASR) - Prejavy protivojnového postoja Nemcov začínajú preberať podobu miestnych bojkotov - jeden nemecký lekár odmieta ošetrovať "Američanov, Britov a každého iného, kto podporuje vojnu" v Iraku, reštaurácie v Hamburgu zasa vyradili z jedálnych lístkov kokakolu a ďalšie americké výrobky.
Pokým mnohé z krokov sú zamerané na povzbudenie rozsiahlych bojkotov amerických koncernov ako Coca-Cola či McDonalds, iné, ku ktorým sa uchýlil aj lekár zo severonemeckého mesta Rendsburg, sú skôr osobnými protivojnovými výpoveďami.
Rukou napísaný odkaz na dverách ambulancie 61-ročného dermatológa Eberharda Hoffmanna upozorňuje každého, kto pochádza z krajín patriacich k Spojenými štátmi vedenému spojenectvu, aby od neho nepožadovali ošetrenie.
"Zakazujem Američanom a Britom, ako aj všetkým iným, čo podporujú vojnu, aby vstúpili do mojej ordinácie," uviedol Hoffmann s tým, že vojna je zločinom. Priznal ale, že nemá žiadnych amerických alebo britských pacientov a jeho konanie je tak prevažne symbolické. Naznačuje však, aké hlboké sú nemecké protivojnové pocity.
Nedávne prieskumy ukázali, že viac než 80 percent Nemcov je proti vojne v Iraku a plne stoja za tvrdým postojom kancelára Gerharda Schrödera proti politike amerického prezidenta Georgea W. Busha voči Iraku.
V Hamburg sa minulý týždeň desať majiteľov francúzskych reštaurácii spoločne rozhodlo, že zo svojich menu vyškrtnú americké produkty ako Coca-Cola, americká whisky či cigarety Marlboro. Má ísť sčasti o odplatu za bojkot francúzskych výrobkov v USA a sčasti o protest proti vojne.
K akcii sa rád pridal aj vedúci reštaurácie L'Auberge Francaise, ktorý účasť svojho podniku označil za veľmi miernu, keďže klientov na tento fakt nijako neupozorňujú. Pohrozil však, že ak sa vojna skoro neskončí a Američania sa "neupokoja", zájde o krok ďalej a začne odmietať americké kreditné karty.
Riaditeľ poprednej nemecko-americkej obchodnej asociácie však dnes varoval, že snahy potrestať USA by sa mohli obrátiť proti Nemecku a poškodiť miestne hospodárstvo oveľa viac než amerických gigantov. Coca-Cola pre nemecký trh je totiž vyrábaná v Nemecku nemeckými zamestnancami, preto bojkotom ubližujú len sami sebe.
Takéto stanovisko podporila aj hovorkyňa spoločnosti McDonalds Germany, ktorá podľa nej nezaznamenala pokles tržieb. Ako dodala, firma sa veľmi snažila vysvetliť, že je nemecká a jej názov v tejto súvislosti nič neznamená.
Hnutie bojkotu sa však netýka len Nemecka. Viacero webových stránok totiž apeluje na Európanov, aby prestali konzumovať produkty popredných amerických značiek a aj v iných krajinách sa objavili výzvy na odmietanie tovaru z USA. Grécki filmári napríklad nabádali na bojkot amerických filmov na protest proti vojne v Iraku.
V juhofrancúzskom meste Bayonne osadenstvo baru Triki vedeného baskickými antimilitaristami vyprázdnilo v sobotu zásoby Coca-Coly do kanála. Vedúci baru vyzval na rovnaký krok ďalšie podniky v meste a rozdával letáky s nápisom "Nie vojne, nie americkému imperializmu, bojkotujte Coca-Colu".
S trvaním na tom, že obchod a politika by sa nemali miešať, sa vedúci Americkej obchodnej komory v Nemecku sám seba pýta, čo chcú títo "jednotlivci s dobrým úmyslom" dosiahnuť. Podľa neho sú takéto prejavy nesprávnym spôsobom, ako sa snažiť o zmenu medzinárodnej politiky, nezmenia priebeh vojny a neovplyvnia rozhodnutia Busha.