F. T., Jelka
Nie je to také jednoduché. Okrem nedostatku vápnika má pri vzniku pehovitosti jabĺk dôležitú úlohu aj odrodová citlivosť, aktuálny priebeh počasia, pomer listovej plochy k počtu plodov, ako aj pomer jednotlivých živín v pôde. Pri vápniku zvyčajne nejde o jeho absolútny nedostatok, ale skôr o neprístupnosť tohto prvku. Príjem vápnika je totiž obmedzený v suchej pôde (preto sa s pehovitosťou stretávame najmä v suchých rokoch), ale jeho príjem brzdia aj iné živiny, najmä dusík a draslík. Rastlinám ho preto treba dodať vo forme opakovaných postrekov listovými hnojivami so zvýšeným obsahom vápnika (napríklad Florasin Calcium, Lamag Vápnik, Wuxal Kalcium) približne od polovice júna až do septembra v dvojtýždňových intervaloch.
Môže sa kučeravosť listov preniesť z neošetrených susedových broskýň na moje stromy, ak som ich pri pučaní ošetril Kuprikolom?
M. V., Trnava
V prípade kučeravosti listov broskýň sa prenosu infekcie zo susedových neošetrených stromov netreba báť, pretože pôvodca ochorenia – huba Taphrina deformans – prezimuje predovšetkým na kôre stromov, prípadne pod šupinami púčikov. Ak ste broskyne pri pučaní ošetrili dôkladne, zničili ste väčšinu prezimovaných spór a vaše stromy by mali byť pred kučeravosťou listov vo veľkej miere uchránené.
Kedy treba zakryť porasty cibule netkanou textíliou proti háďatku?
P. S., Lozorno
Máte zrejme na mysli mínerku pórovú (Napomyza gymnostoma), ktorá spôsobuje „červivosť“ cibule a póru. Za rok má dve generácie, pričom jarná generácia poškodzuje cibuľu, letná zase pór. Na mechanickú ochranu cibuľovej zeleniny pred mínerkou pórovou sa osvedčila netkaná textília, ktorou treba porasty cibule zakryť okolo 10. apríla, teda ešte pred predpokladaným začiatkom rojenia múch škodcu. Keď však na listoch cibule zistíte charakteristické vpichy samičiek (na snímke), je už zbytočné porasty zakrývať a rastliny treba ošetriť chemicky.
Ing. JURAJ MATLÁK
FOTO – AUTOR
Tohtoročná poradňa ochrany rastlín pre záhradkárov bude fungovať od 17. marca do 10. októbra na týchto miestach:
Na Republikovom výbore Slovenského zväzu záhradkárov (817 02 Bratislava, Havlíčkova 34, telefón: 02/54 77 54 22) každú stredu od 12.30 do 15.30 hodiny,
v predajni vinohradníckych a záhradkárskych potrieb (Bratislava-Krasňany, Cyprichova 12, telefón: 02/44 88 95 89) každý utorok od 10.00 do 12.00 a každý štvrtok od 14.00 do 17.00 hodiny,
v predajni záhradkárskych potrieb (Bratislava-Podunajské Biskupice, Biskupická 19, telefón: 02/45 24 98 46) každý pondelok od 14.00 do 16.00 hodiny,
v predajni záhradkárskych potrieb (Bratislava-Petržalka, Jungmannova 20, telefón: 02/62 24 68 42) každú stredu od 17.00 do 18.00 hodiny. Na všetkých uvedených miestach radí Ing. Juraj Matlák.
Súrne zásielky so vzorkami rastlín posielajte na Republikový výbor Slovenského zväzu záhradkárov vždy v pondelok. Do stredy zásielka príde a v stredu po 14. hodine a v nasledujúcich dňoch v čase fungovania poradne sa môžete telefonicky informovať. Ak chcete písomnú odpoveď, priložte aj sedemkorunovú známku.