
Intenzívne sfarbenie kanárika dosiahneme vhodnou potravou.
Chovatelia, ktorí chovajú v klietkach alebo vo voliérach exotické vtáctvo, kanáriky či operence vyskytujúce sa aj u nás vo voľnej prírode, by mali poznať ich nároky na zloženie potravy a celkovú výživu. Kŕmnu dávku by mali pripravovať v takom zložení, akú poskytuje ich súkmeňovcom prirodzené prostredie, aj keď to nie je celkom v ľudských silách.
Krmivo, ktoré vtáctvu predkladáme v zajatí, je len čiastočnou náhradou. Zložením nebude nikdy plnohodnotné, ani v takom pestrom sortimente, aký sa nachádza v prirodzenom prostredí. Je samozrejmé, že rôznorodosť potravy ovplyvňuje aj zdravotný stav a kondíciu operencov. Keď podávame rodičovskému páru počas hniezdenia jednostrannú výživu, zloženú napríklad len z bežných zrnín, odzrkadlí sa to v nízkej kvalite mláďat, ktoré bývajú málo životaschopné. Druhý extrém nastáva, ak v oddychovom období skrmujeme potravu bohatú na bielkoviny a vitamíny, čím podporujeme hniezdenie, ktoré je vtedy nežiaduce.
Musíme mať na pamäti, že v prírode sa striedajú obdobia, keď má vtáctvo dostatočné množstvo rôznorodej potravy s obdobiami nedostatku. Tejto periodicite je prispôsobená celá biológia vtákov. Pri optimálnych potravinových možnostiach nastupuje pud rozmnožovania, vtáky hniezdia a privádzajú na svet mláďatá. Po skončení reprodukčnej sezóny začne organizmus z prijatej potravy vytvárať zásoby, z ktorých čerpá energiu počas nepriaznivých klimatických podmienok.
Ak chováme druhy z odlišných zemepisných šírok, podobné podmienky im treba vytvoriť aj v zajatí. V zimnom období to znamená znížiť gramáž krmiva a prejsť skôr na jednostrannú výživu. Sú druhy, ktoré toto nedostatkové obdobie prečkávajú samotársky, akoby v obave, že aj o to málo, čo dostanú, sa budú musieť deliť, takže v prítomnosti súkmeňovcov sú agresívne. Chovateľ musí ich správanie rešpektovať a jedince takého druhu umiestniť v zime individuálne. Naopak, sú druhy, ktorým treba v chladnom období umožniť, aby vytvorili väčšie spoločenstvá, v ktorých sa správajú inštinktívne, akoby chceli spoločne vzdorovať chladu a nedostatku potravy. Z chovateľského hľadiska je však dôležité, že s pribúdajúcou svetelnosťou, respektíve na základe vylepšovania kŕmnej dávky sa začínajú v kŕdli tvoriť budúce rodičovské páry, čo by sa za iných okolností nestalo.
Existujú aj druhy, ktoré vo svojej domovine majú počas celého roka hojnosť potravy na jednom teritóriu, prípadne za ňou zalietavajú do bližšieho či vzdialenejšieho okolia, alebo dokonca na iný kontinent, kde sa zároveň dostávajú do vhodnejšej klímy. Ide o sťahovavé vtáctvo. Aj tento typ musíme v zajatí rešpektovať a pripravovať mu vyrovnanú kŕmnu dávku počas celého roka.
Ing. PETER ORSZÁG
FOTO – (ar)