
Zdravé dospelé holuby sú voči kokcidióze zväčša odolné.
Ochorenie vyvolávajú dva druhy jednobunkových parazitov – Eimeria labeana a Eimeria columbaria, ktoré prekonávajú zložitý vývoj. Napádajú tráviaci trakt holubov, pričom najmä E. labeana je silne patogénna (škodlivá) a mimoriadne schopná vytvárať tzv. oocysty (vajíčka). Oocysty sa dostávajú s holubím trusom do vonkajšieho prostredia, kde dozrievajú o 1 až 2 dni. Ďalšie holuby sa nakazia prostredníctvom infikovaného krmiva. Parazity napádajú črevné bunky holubov, rozmnožujú sa a nové „vajíčka“ vylučujú o tri až päť dní.
Príznaky: Postihnuté holuby sedia v kúte s našuchoreným perím. Trpia úpornými hnačkami, trus je riedky, zelenej farby, neskôr hlienovo-vodnatý, okolie kloaky býva znečistené. V pokročilom štádiu sa v truse objavujú stopy krvi, holuby chudnú, sú dehydrované. Následkom vyčerpania hynú predovšetkým troj- až štvortýždňové mláďatá. Dospelé holuby zväčša neuhynú, ale stávajú sa prenášačmi nákazy. Výkony poštových holubov a letúnov výrazne klesajú.
Diagnózu potvrdí laboratórne vyšetrenie trusu.
Liečba spočíva v podávaní prípravkov a vitamínových doplnkov, ktoré odporučí veterinárny lekár (Sulfadimidin, Sulfakombin a iné).
Prevenciu zameriavame na pravidelnú čistotu a hygienu v holubníku. Na dezinfekciu používame horúce roztoky (chloramín, lúh sodný). Zabrániť treba znečisťovaniu krmiva a vody. Osvedčilo sa aj okyslenie pitnej vody octom (kokcídiám sa v kyslom prostredí nedarí). Chovné zariadenie má byť suché a svetlé, pretože zvýšená vlhkosť pomáha šíreniu parazita. Mnohí chovatelia sú v marcizvyknutí preliečiť svoje holuby bez predošlého parazitárneho vyšetrenia. Neuvážené a časté podávanie prípravkov však oslabuje imunitný systém operencov a zvyšuje odolnosť kmeňov kokcídií. V rámci prevencie sa preto odporúča dať holubom aspoň dvakrát do roka vyšetriť trus. (inš)
FOTO – (ar)