. Avšak vzhľadom na dlhotrvajúce (od začiatku februára) veľmi suché a ustálené počasie možno predpokladať veľmi nízke napadnutie broskýň touto chorobou.
Ošetrenie treba zvážiť prípadne aj podľa stupňa poškodenia púčikov nedávnymi mrazmi. Odporúčame ho iba pri výraznej zmene počasia na vlhké a daždivé. Postrek sa robí v období nalievania sa púčikov, keď sa z nich začínajú vysúvať prvé vrcholčeky zelených lístkov. Ide o veľmi krátky čas, ktorý je pre dobrú účinnosť rozhodujúci. Predčasný postrek má veľmi znížený účinok. Vysokú účinnosť vykazujú najmä meďnaté prípravky CUPROCAFFARO, CUPROXAT SC, KUPRIKOL 50, KUPROFOR 50 SC, KUPROTIX 20 DKV a CHAMPION 50 WP, prípadne aj sírnaté SULKA a SULEX-20, ktoré možno použiť iba tesne pred pučaním. Organické fungicídy DELAN SC 750, DELAN 700 WDG, DITHANE M 45, DITHANE DG, NOVOZIR MN 80, EFUZIN 500 SC a SYLLIT 65 možno použiť v ktorejkoľvek fenofáze. Ošetrenie po kvitnutí sa už neodporúča, pretože má veľmi nízky účinok. Množstvo postrekovej tekutiny má byť vyššie, a to 1000 litrov na hektár. Po kvitnutí treba poškodené listy mechanicky odstrániť.
Vo vlhkých rokoch býva pomerne rozšírená monilióza kvetov a výhonkov marhúľ, čerešní a višní. Toto ochorenie sa nápadne prejavuje najmä v čase dozrievania plodov ich hnitím. Z poškodených plodov huba preniká do konárikov, odkiaľ sa šíri smerom dovnútra koruny a spôsobuje jej presýchanie. Menej časté býva poškodenie kvetov v čase kvitnutia, keď huba spôsobuje usychanie kvetov a stratu na úrode. Ochranou proti tejto chorobe je dôkladné odstraňovanie napadnutých plodov počas ich dozrievania, ale predovšetkým po zbere. Veľkou chybou je, keď ešte v jarnom období visia na stromoch suché plody z vlaňajšej úrody. Väčšinou sú na suchých vetvičkách, ktoré sú už do značnej hĺbky poškodené, preto ich treba odstrániť až po zdravé drevo. Chemická ochrana kvetov a výhonkov sa zvyčajne robí dvakrát, a to na začiatku a na konci kvitnutia. Ošetrenie sa odporúča iba na náchylných odrodách v miestach pravidelných výskytov a za chladného a daždivého počasia. V tomto roku zatiaľ nie sú vytvorené vhodné podmienky, preto, ak sa nezmení počasie, ošetrenie nebude potrebné. Medzi náchylné odrody marhúľ patrí napríklad Bredská, Rakovského; menej náchylná je Bergeron, z višní Favorit, Morela neskorá; a menej náchylná je Meteor Korai. Z prípravkov sú na ošetrenie povolené BAYCOR 25 WP, HORIZON 250 EW, ROVRAL 50 WP, ROVRAL FLO a SPORGON 50 WP. Množstvo postrekovej tekutiny má byť vyššie, a to 1000 litrov na hektár.
Ing. STANISLAV BAROK, ÚKSÚP-OORF