asi o päť dní prihnojíme porast špeciálnym kombinovaným hnojivom pre cibuľoviny (Allin). Po obschnutí pôdu medzi riadkami opäť plytko nakypríme. Prihnojenie cesnaku opakujeme asi o 14 dní. Lahôdkovú cibuľku už neprihnojujeme.
* Brečtan je vhodný na pokrytie nezaujímavých plôch v záhrade? Dobre rastie na rozličných stanovištiach i na rôznej pôde. Patrí preto nielen k ideálnym rastlinám na zahalenie rušivých plôch, ale aj k ojedinelým rastlinám, ktoré rastú na nechránených múrikoch orientovaných na východ. Napriek tomu, že brečtan pestrolistý je otužilý, nevysádzame ho na exponované miesta, pretože drsnejšie podmienky znáša horšie než brečtan zelenolistý.
* Na oddelenie nezlučiteľných farebných kombinácií využívame neutrálnu bielu farbu. Veľmi živé farby treba oddeliť od pastelových, pretože jemnejšie odtiene pôsobia vedľa nich mdlým dojmom. Rozsiahle modré plochy zjemníme oranžovou, ktorá je komplementárna k modrej. Účinok veľkého množstva červenej podčiarkneme zelenými plochami.
* Zakrytie rastlín rebarbory urýchli jej rast. Z prirýchlenej časti hriadky dosiahneme skoršiu úrodu, čím predĺžime aj obdobie zberu. Na zakrytie sa osvedčila perforovaná polyetylénová fólia hrubá 0,1 milimetra. Fóliu položíme hneď po roztopení snehu aj na zamrznutú pôdu. Rebarbora dorastá do výšky až 70 centimetrov, preto musí byť fólia natoľko voľná, aby rast umožnila. Na bokoch fóliu prihrnieme pôdou, alebo zaťažíme kameňmi. Pri včasnom zakrytí rastlín začneme zberať úrodu už koncom apríla.
* Pri novej výsadbe sliviek musíme pamätať na to, že tolerantné odrody sliviek sú zatiaľ jedinou ochranou proti nebezpečnej chorobe – šarke.
(pav)