Ako si založíme trávnik (2)

Pred sejbou plochu mierne spracujeme hrabľami. Podľa pôdnych a klimatických podmienok zvolíme vhodnú trávnu zmes. Jej zloženie, pochopiteľne, závisí aj od účelu založenia trávnika (športový, okrasný, rekreačný, ozdobný a podobne). V porovnaní s nedávnou .


Kvalita trávnika závisí aj od zavlažovania. FOTO – (AR)


Pred sejbou plochu mierne spracujeme hrabľami. Podľa pôdnych a klimatických podmienok zvolíme vhodnú trávnu zmes. Jej zloženie, pochopiteľne, závisí aj od účelu založenia trávnika (športový, okrasný, rekreačný, ozdobný a podobne). V porovnaní s nedávnou minulosťou je súčasná situácia v zásobení trhu trávnym osivom podstatne lepšia. Stačí si vybrať z pomerne širokého spektra tú najvhodnejšiu miešanku. Väčšie plochy budúceho trávnika osievame sejačkou, menšie plochy ručne. Pred sejbou osivo dobre premiešame.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pri ručnom výseve je najvhodnejšie vysievať semeno na dvakrát (do kríža). Pri osievaní väčšej plochy si osivo radšej rozdelíme na menšie časti a postupne osievame vyznačené menšie plochy pozemku. Približne sa vysieva 20 až 25 gramov osiva na štvorcový meter (0, 5 kg na 25 m2), v nepriaznivých podmienkach, respektíve pri nižšej úžitkovej hodnote (overte si deklarovanú čistotu a klíčivosť) výsev zvýšime. Kvôli čo najlepšiemu rozptýleniu osiva môžeme k zmesi semien pridať aj piesok. Semená zapravíme do pôdy (10 mm) hrabľami a pôdu môžeme mierne utlačiť. Niekedy je vhodné obsiatu plochu pokryť vrstvou dobrej humusovej zeminy, respektíve trávnikového substrátu. Zhruba o 10 dní sa začnú z pôdy prebíjať prvé klíčne listy. Keď dosiahnu trávy výšku 30 až 50 milimetrov (60 až 80 mm), prvý raz ich skosíme. Výšku kosby volíme tak, aby sme odstránili maximálne tretinu listovej plochy. Ďalšou kosbou (1 až 2 týždne) už možno odstrániť väčší podiel trávnej hmoty.

SkryťVypnúť reklamu

Vo všeobecnosti platí, že výška kosenia závisí od typu trávnika, napríklad:

q športové trávniky (tenisové kurty): 5 až 125 mm

q jemné trávniky: 10 až 20 mm

q športové trávniky (stredná trieda): 15 až 30 mm

q športové trávniky (zaťažované): 25 až 50 mm

Trávniky kosíme v intervale 5 až 15 dní, zvyčajne v týždňových intervaloch. Na vytvorenie hustého a dobre sfarbeného trávnika je potrebné aj hnojenie. Zaistí nám vyššiu odolnosť trávnika voči suchu, chorobám a vytláča aj buriny nachádzajúce sa v poraste. Ročné dávky hnojív závisia od typu trávnika a účelu ich využitia. V podstate platí, že čím intenzívnejšie trávnik využívame, tým sú dávky použitých hnojív vyššie. Vyhýbame sa hnojeniu v suchom a horúcom období, najmä keď nemôžeme použiť závlahu. Pri nedostatku vlahy totiž dochádza k poškodeniu porastu, alebo aj uhynutiu rastlín. Pre dodržanie dobrého stavu porastu sa odporúča známa zásada nižších, ale častejších dávok živín. V súčasnosti sa skutočne nemôžeme sťažovať na sortiment trávnikových hnojív, vrátane organických či s kontrolovaným alebo postupným uvoľňovaním živín.

SkryťVypnúť reklamu

Druhým faktorom, ktorý určuje kvalitu trávnikov, je jeho zásobenie vodou prípadne závlaha.Tú využívame najmä počas dlhotrvajúceho sucha, aby sa okrem iného zabránilo nadmernému rastu koreňov, ktoré v tomto období prevláda a vedie k intezívnejšiemu odčerpávaniu pôdnej vlahy z vrchného horizontu. Tým sa často poškodzujú trávniky. Orientačná dávka vody predstavuje 20 až 25 milimetrov na štvorcový meter a týždeň. Pochopiteľne, dávka závisí od počasia. Podľa možnosti trávnik zavlažujeme v ranných alebo vo večerných hodinách, vyhýbame sa zavlažovaniu cez deň.

Pri dodržaní uvedených zásad je veľký predpoklad, že vynaložené úsilie a prostriedky sa nám čoskoro vrátia vo forme pekného sýtozeleného trávneho koberca, ktorý okrem mnohých iných úloh zohráva aj významnú psychohygienickú úlohu.

SkryťVypnúť reklamu

Doc. Ing. NORBERT GÁBORČÍK, CSc.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 596
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 719
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 143
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 352
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 874
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 883
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 369
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu