
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
Naše manželstvo sa zrejme rozpadne. Chcela by som vedieť, ako sa v takomto prípade delí spoločný majetok.
Kristína
Právna úprava bezpodielového spoluvlastníctva sa nachádza v zákone č. 40/1964 Zb. Občianskom zákonníku, v znení neskorších predpisov. Bezpodielové spoluvlastníctvo, ako vyplýva už zo samotného označenia, môže vzniknúť len medzi manželmi, i keď jeho vznik a existencia nie je viazaná na reálne spolužitie manželov po uzavretí manželstva (bez ohľadu na uzavretie manželstva pred orgánom štátu alebo registrovanej cirkvi, resp. náboženskej spoločnosti). Existencia bezpodielového spoluvlastníctva závisí od existencie a trvania manželstva. Jeho predmetom, teda vecami, ktoré ho budú vytvárať, môže byť všetko, čo môže byť spôsobilým predmetom vlastníctva. Výnimku však predstavujú veci nadobudnuté dedením alebo darovaním, veci vydané podľa reštitučných predpisov niektorému z manželov ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka, výsledky tvorivej činnosti manželov (obrazy, literárne diela a pod.), bolestné a odškodnenie za sťaženie spoločenského uplatnenia, ktoré počas trvania manželstva získa niektorý z manželov, a tiež veci, ktoré slúžia osobným potrebám jedného z manželov alebo výkonu jeho povolania.
Občiansky zákonník umožňuje manželom dohodnúť sa na rozšírení, resp. zúžení zákonom stanoveného rozsahu bezpodielového spoluvlastníctva (ktoré je uvedené vyššie), ale pre platnosť takejto dohody sa vyžaduje jej uzavretie vo forme notárskej zápisnice. Manželia však nemôžu rozsah vecí, ktoré spadajú do bezpodielového spoluvlastníctva, obmedziť natoľko, že by spoluvlastníctvo prakticky vylúčili.
Zároveň Občiansky zákonník umožňuje posunúť vznik bezpodielového spoluvlastníctva až k termínu zániku manželstva. V takomto prípade nastanú ku dňu nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým sa manželstvo rozvádza, účinky dojednania medzi manželmi, podľa ktorej všetky veci a majetkové práva vytvoria k spomínanému dňu jeden súbor, ktorý sa medzi rozvedených manželov rozdelí. Aj táto dohoda si však pre svoju platnosť vyžaduje formu notárskej zápisnice. Manželia sa však môžu voči tretím osobám na tieto dohody odvolávať len vtedy, ak o týchto dohodách vedeli.
Popri týchto možnostiach uvedených v Občianskom zákonníku, resp. upravených dohodou medzi manželmi, si môžu budúci manželia ešte pred uzavretím manželstva upraviť majetkové vzťahy formou tzv. predmanželskej zmluvy. V nej si vymedzia veci a práva, s ktorými vstupujú do manželstva, ako aj spôsob nadobúdania majetkových hodnôt počas trvania manželstva.