New York 27. marca (TASR) - Mimoriadne dvojdňové zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré dnes končí v New Yorku, sa nieslo v búrlivom duchu a len prehĺbilo už existujúcu rozpoltenosť tohto rozhodujúceho orgánu. Členovia názorovo rozdelenej rady sa úporne snažili dohodnúť na rezolúcii, ktorá by umožnila obnovenie programu Ropa za potraviny pre Irak.
Program, prerušený pred 10 dňami generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom, bol jediným zdrojom potravín pre väčšinu obyvateľov 26-miliónového Iraku, ktorý od roku 1991 trpí pod ťarchou tvrdých hospodárskych sankcií. Od prídelov potravín v rámci programu je priamo závislých vyše 60 percent Iračanov.
Rusko a Sýria nesúhlasia so žiadnou bezprostrednou úlohou USA a Británie pri koordinácii tohto humanitárneho programu na území, ktoré v Iraku obsadili. Ich postoj vrhol tieň pochybností na budúcu jednotu BR OSN pri obnove vojnou zničeného Iraku.
Samotné Spojené štáty skúmajú nové znenie návrhu britského veľvyslanca v OSN Jeremyho Greenstocka, v ktorom by neboli žiadne priame zmienky o úlohe USA a Británie pri koordinácii programu, a ktorý by podčiarkol zvrchovanosť Iraku nad svojím ropným bohatstvom.
Ruský veľvyslanec v OSN Sergej Lavrov naznačil, že Moskva je otvorená istému kompromisu. Zdôraznil však, že nepodporí návrh, podľa ktorého by sa mechanizmus programu Ropa za potraviny prispôsobil vojnovému scenáru. Rusko je "proti snahám ospravedlniť použitie sily alebo preniesť zodpovednosť na medzinárodné spoločenstvo", zdôraznil.
Program Ropa za potraviny sa začal v roku 1996 s cieľom zmierniť dopad hospodárskych sankcií na Irak. Program umožňuje Iraku využívať výnosy z predaja ropy na nákup potravín, liekov a spotrebného tovaru pre civilné obyvateľstvo pod dohľadom OSN. Kofi Annan prerušil program krátko pred útokom USA a evakuoval z Iraku vyše 300 humanitárnych pracovníkov, dozerajúcich na rozdeľovanie prídelov.
V stávke je oveľa viac peňazí než dokážu humanitárne organizácie získať za krátky čas. Annan, USA a Británia požiadali BR, aby zabezpečila, že do Iraku dorazí tovar v hodnote vyše 10 miliárd dolárov, vrátane potravín za 2,4 miliardy, len čo to podmienky dovolia.
Francúzsko, hlavný oponent vojny v Iraku, bolo za rezolúciu, zatiaľ čo rovnako protivojnovo naladené Nemecko si zachovalo neutrálny postoj a od soboty vedie rokovania v úsilí doviesť diplomatov ku kompromisu.
Mimoriadne zasadanie BR OSN sa zvolalo na žiadosť arabských a nezúčastnených krajín zastúpených v OSN. Veľvyslanci arabských krajín sa vyjadrili, že nemajú v úmysle predložiť rezolúciu odsudzujúcu vojnu v Iraku, ak by spomedzi 15-člennej BR nezískala minimálne deväť potrebných hlasov.