Vouliagmeni 27. marca (TASR) - Prvý deň stretnutia Európskej únie a 19 latinskoamerických krajín, ktoré sa koná v Grécku s cieľom presadzovať demokratické a hospodárske reformy v Strednej a Južnej Amerike a podporiť obchod s Európou, dnes zatienila otázka vojny v Iraku.
Po schôdzke so zástupcami siedmich juhoamerických krajín námestník gréckeho ministerstva zahraničných vecí Tassos Jannitsis informoval o zhode na tom, že pri obnove Iraku by mala hrať kľúčovú úlohu OSN.
I keď na dvojdňové stretnutie v letovisku Vouliagmeni blízko Atén dorazilo mnoho latinskoamerických ministrov, zúčastnilo sa ho len päť z 15 šéfov diplomacií členských krajín EÚ - Grécka, Rakúska, Írska, Portugalska a Španielska. Väčšina nepricestovala kvôli sústredeniu sa na vývoj v Iraku.
Chile a Mexiko, nestáli členovia Bezpečnostnej rady OSN, chcú odvrátiť vojnu. Podľa šéfky čílskej diplomacie Maríe Soledad Alvearovej musí byť nájdené riešenie v rámci OSN. Jej mexický kolega Luís Ernesto Derbez vyhlásil, že Mexiko po prevzatí predsedníctva BR OSN v apríli urobí pre vyriešenie krízy všetko, čo môže.
USA napriek intenzívnemu tlaku Británie váhajú, či majú svetovej organizácii prenechať vedúcu rolu pri rekonštrukcii Iraku. Očakáva sa, že ministri na stretnutí v Grécku v piatok zverejnia výzvu na rešpektovanie medzinárodného práva a úlohu pre OSN.
Ministri zahraničných vecí EÚ v piatok absolvujú spoločnú schôdzku s 19 kolegami zo Strednej a Južnej Ameriky. Na diskusii o obchodných a politických reformách sa zúčastní aj Dominikánska republika ako zástupca štátov Karibiku.
Ministri sa tiež zídu na samostatných rozhovoroch pred stretnutím s predstaviteľmi skupiny Mercosur, ktorá združuje Argentínu, Brazíliu, Paraguaj a Uruguaj. EÚ so združením rokuje o dohode o voľnom obchode, ktorú už podpísala s Chile and Mexikom.
Zúčastnené latinskoamerické krajiny podľa gréckych predstaviteľov naliehajú na Európanov, aby začali takéto rokovania s viacerými krajinami. EÚ je však opatrná kvôli súčasným konfliktom a nestabilite, ktoré trápia región.