Camp David 27. marca (TASR) - Vojna proti režimu irackého vodcu Saddáma Husajna bude podľa amerického prezidenta Georgea W. Busha trvať tak dlho, ako to bude potrebné pre konečné víťazstvo.
"Americké a britské sily robia pravidelne pokroky v ťažení proti nepriateľovi," vyhlásil Bush po dnešnom stretnutí s britským premiérom Tonym Blairom v americkom Camp Davide.
Podľa amerického prezidenta Saddám Husajn pomaly, ale isto stráca nadvládu nad svojou krajinou. Ako uviedol, spojenecké sily teraz čelia najpevnejším a najrozhodnejším jednotkám armády diktátora.
"Kampaň, ktorá nás čaká, si bude vyžadovať ešte viac odvahy a ešte viac obetí, ale poznáme jej výsledok - Irak bude odzbrojený, iracký režim padne a iracký ľud, ktorý už dlho trpí, bude oslobodený," zdôraznil Bush.
Britský premiér podčiarkol, že počas sotva jedného týždňa operácií v Iraku sa toho podarilo urobiť mimoriadne veľa. Blair pripomenul, že americké a britské sily postúpili do vzdialenosti asi 80 kilometrov od irackej metropoly Bagdad a spôsobili značné škody veleniu irackej armády.
"Za menej než týždeň sme zabezpečili ropné polia a továrne, ochránili sme tieto zdroje a toto bohatstvo pre iracký ľud a vyhli sme sa ekologickej katastrofe," povedal Blair.
Podľa predsedu londýnskeho kabinetu iracké sily popravili zajatých britských vojakov. Blair konštatoval, že dvaja mŕtvi britskí vojaci, zábery ktorých odvysielala v stredu arabská televízna stanica al-Džazíra, boli popravení.
Obaja predstavitelia požiadali Bezpečnostnú radu OSN o okamžité obnovenie programu Ropa za potraviny, určeného na pomoc irackému obyvateľstvu. Bush vyzval BR OSN, aby nepolitizovala otázku humanitárnej pomoci Iraku.
Program Ropa za potraviny bol jediným zdrojom zásobovania potravinami pre viac ako 60 percent obyvateľov Iraku. Prerušili ho pred desiatimi dňami a jeho obnovenie sa všeobecne považuje za humanitárnu prioritu.
Úlohu OSN po skončení irackého konfliktu obaja predstavitelia podporili, ale vyjadrovali sa zdržanlivo. OSN by podľa Blaira mala byť pevne zomknutá, musí však najskôr vyriešiť obrovské množstvo jednotlivých záležitostí. Vyzval na prijatie rezolúcie na potvrdenie povojnovej správy Iraku. Bush zdôraznil, že novú irackú vládu si vyberie iracký ľud, nebude je vnútená zo zahraničia.
Britský premiér uviedol, že jeho prvé stretnutie s Bushom po vypuknutí irackého konfliktu bolo silno poznamenané riešením otázky humanitárnej pomoci irackému obyvateľstvu. Hlavným cieľom však podľa neho teraz musí byť vojenské víťazstvo.
Blair dodal, že sa chce v New Yorku stretnúť s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom, ktorý zdôraznil zodpovednosť krajín spojeneckej koalície za ochranu a zabezpečenie irackého civilného obyvateľstva.
Ministerský predseda Veľkej Británie zároveň adresoval výzvu OSN a medzinárodnému spoločenstvu, aby poskytli rozsiahle prostriedky na núdzové zabezpečenie miliónov Iračanov. Podľa zdrojov OSN odhadujú dnes humanitárne organizácie potrebu finančných prostriedkov vo výške dvoch miliárd dolárov pre program Ropa za potraviny.