
Washington 27. marca (TASR) - Americký minister obrany Donald Rumsfeld dnes vyhlásil, že v Iraku nebude žiadne prímerie, kým sa nepodarí zvrhnúť režim prezidenta Saddáma Husajna.
Reagoval tým na diplomatické úsilie arabských krajín o zastavenie vojny v Iraku i úsilie OSN dojednať medzi bojujúcimi stranami prímerie.
"Nemám poňatia, čo nejaká krajina môže navrhnúť, no v Iraku nebude prímerie," povedal Rumsfeld na dnešnom zasadaní senátneho Výboru pre kontrolu vládnych výdavkov. Výbor rokuje o požiadavke prezidenta Georgea W. Busha o poskytnutie dodatočných 74,7 miliárd dolárov na financovanie irackej vojny.
Rumsfeldove slová boli odpoveďou na otázku, čo si myslí o správach, že Francúzsko alebo nejaká iná krajina môžu začať vyvíjať nátlak na OSN, aby podporila zastavenie vojenského konfliktu v Iraku. Francúzsko stojí na čele medzinárodných snáh o ukončenie vojny.
"Vojna sa raz skončí. A skončí sa v bode, keď už ten režim nebude existovať. V tom bode nastane niečo ako prímerie," pripustil Rumsfeld. Zdôraznil však, že kým Saddám nepadne, "žiadne predčasné prímerie nebude".
Minister obrany zdôraznil, že bojové operácie v Iraku napriek nebezpečným útokom polovojenských oddielov Fedajín Saddám prebiehajú podľa plánu.
"Ako tento konflikt skončí, to nemôžem vedieť. Nepoznám nikoho na Zemi, kto by to vedel," pripustil Rumsfeld. "Režim Saddáma Husajna bude odstránený a jediné, čo zostáva nejasné, je, ako presne dlho to potrvá," dodal.
Kritici vojenskej kampane majú výhrady, že spojenci začali pozemnú ofenzívu skôr, než mali Američania v Iraku dostatok vojakov a munície. Pozemné jednotky USA a Británie bojujúce v južnom Iraku musia čeliť čoraz intenzívnejším útokom špičkovo vycvičených bojovníkov domobrany Fedajín Saddám, ktorí sú pripravení za svojho vodcu a za vlasť položiť život.
Rumsfeld i generál Richard Myers pripustili, že útoky týchto oddielov sú pre spojencov znepokojujúce. Boje s nimi sú však "súčasťou celkovej kampane, ktorá má rýchlo zdecimovať ich schopnosti. A to presne robíme," povedal Myers.