MS v cyklokrose: dve zlaté z terénu pre Belgicko, po jednej pre domáce Česko a Nemecko

TÁBOR – Na 52. svetovom šampionáte v cyklokrose sa najviac tešili Belgičania, reprezentanti momentálne svetovej veľmoci, ktorí získali dve zlaté medaily – v kategórii seniorov do 23 rokov a medzi profesionálmi v kategórii elite. Domáci, českí repre

TÁBOR – Na 52. svetovom šampionáte v cyklokrose sa najviac tešili Belgičania, reprezentanti momentálne svetovej veľmoci, ktorí získali dve zlaté medaily – v kategórii seniorov do 23 rokov a medzi profesionálmi v kategórii elite. Domáci, českí reprezentanti zase v kategórii juniorov urobili jednofarebné stupne pre víťazov, keď získali všetky tri kovy. Predtým to naposledy dokázali Belgičania v roku 1971 medzi profesionálmi, celkove sa to stalo päťkrát. Dva razy sa to podarilo Belgičanom a trikrát Francúzom. Prvý raz na jednom šampionáte štartovali otec a syn Šimůnkovci a Šimůnek junior získal striebornú medailu. Radomír senior sa stal rekordérom v počte štartov na MS. V Tábore bol na dvadsiatom šampionáte. Doteraz mal spolu s Belgičanom Vermeirom po 19 štartov. Na druhom svetovom šampionáte žien dosiahla repete nemecká obojživelníčka Hanke Kupfernagelová, ktorej vyrovnanou súperkou na ceste bývala naša Lenka Ilavská.

Slovenskí cyklisti nevykročili z tieňa, juniorom i seniorom sa ušlo miesto v tretej desiatke, potešiteľné môže byť 28. miesto a strata iba 2:34 min Michala Staníka na premiérových MS vôbec.

Hanka spôsobom štart – cieľ

Kupfernagelová musela tentoraz čeliť predovšetkým útoku Holanďaniek, ale zvládla to bez problémov. „Najdôležitejší bol štart. Zaumienila som si vyraziť do terénu prvá a nikoho pred seba nepustiť,“ vysvetlila jednoduchú taktiku.

Dramatický záver mali preteky do 23 rokov. Belgičania mali rozohratú partiu na dve medaily, napokon im zostala jedna, ale najcennejšia. Aurelien Clerc sa stal najväčším smoliarom šampionátu. Ešte sto metrov pred cieľom bol jasne na tretej pozícii, ale pokazila sa mu reťaz a s bicyklom na pleci utekal do cieľa. Na páske ho predstihol Čech Kášek. Víťaz Sven Vanthourenhout: „Zdalo sa mi, že českému útoku neodolám. Rozhodli nazbierané centimetre v teréne. Proti Čechom som jazdil dva razy – proti pretekárom i obecenstvu.“

Česká odplata za sobotu

Česi pre zmenu nepustili Belgičanov k slovu v juniorskej kategórii. Štyria boli medzi šiestimi najlepšími. Jeden z favoritov Martin Bína z domáceho tímu Budvar Tábor videl cestu za zlatom takto: „Mal som slabší začiatok, kolíziu s jedným Holanďanom, ale rýchle som sa spamätal. A potom som postupoval v poradí, až som sa predral na čelo. Veril som, že vyhrám, ale na sto percent som si bol istý až pri vjazde do cieľovej rovinky. V teréne hrozil pád. Pred pretekmi som bol presvedčený, že môžeme získať dve medaily. Plán sme prekročili.“

Súťaž profesionálov poznačil vytrvalý dážď. Bola to veľká bitka Belgičanov s Čechom Dlaskom a v úvode aj s obhajcom titulu a dvojnásobným víťazom Svetového pohára Groenendaalom z Holandska. Holanďan však v 3. kole spadol a stratil kontakt. Zo štyroch Belgičanov postupne odpadli Nijsk a Vannoppen. Dlho kraľoval Petr Dlask, nová česká hviezda, a zdalo sa, že pri jeho ľahkej jazde na neho súperi nemajú.

Vervecken sa dočkal

Napokon sa ukázalo, že neustály pobyt na čele mu odčerpal veľa síl a skúsený Erwin Vervecken sa po druhých miestach na MS 1998 v Middelfahrte, 1999 v Spišskej Teplici a 4. mieste v roku 2000 v St. Michielsgesteli dočkal zlata. „Dlask bol nesmierne silný, ale veril som, že všetkých nás nemôže zlikvidovať. Boli to hrozné preteky v daždi a na ľade. Rozhodlo, že som včas nastúpil, keď Dlask na chvíľu stratil pozornosť.“ Bolo to takto – pri jednom z výbehov strčil de Clercq bicykel pred Dlaska, a kým ho Čech obiehal, Vervecken získal náskok štyroch schodov. Petr Dlask: „Išlo sa mi dobre, ale predsa len chýbala prítomnosť spolujazdcov. V polovici trate som prekonal krízu, a keď sa zdalo, že mám najhoršie za sebou, prišla strata pri výbehu. Cieľová rovinka bola príliš krátka na zlikvidovanie náskoku. Som rád, že mám medailu, ale že som stratil zlato, to mi bude ľúto azda o pár dní.“

Slovenskí juniori nastúpili napokon bez Hradiského, ktorý sa zranil. Najlepšie obstál Staník. „Boli to na nás rýchle preteky. V úvode som veľa stratil, ale postupne som sa prepracoval do lepšej polovice poradia.“ Tréner Zdeněk Šíbr: „Som maximálne spokojný. Všetci chlapci mali premiéru a obstáli. Dá sa na nich stavať.“

Glajzov vpád do histórie

Róbert Glajza zajazdil svoje najlepšie MS. Stal sa najúspešnejším slovenským cyklokrosárom od vzniku samostatného Slovenska. Doteraz ním bol Peter Hric vďaka 21. miestu. „Spočiatku to bolo veľmi rýchle. Asi v polovici trate som mal menšiu krízu, ale potom som sa dostal do pohody. Jazdilo sa na rozbahnenej trati, pod ktorou bol ľad. V závere som išiel v päťčlennej skupinke a z nej ma vo finiši predstihol iba Čech Lukeš. Strata 3:45 min je malá. Vzhľadom na to, aké zlé podmienky sme mali na prípravu, som zajazdil veľmi dobré preteky.“ Václav Metlička sklamal, tento Čech so slovenským občianstvom skončil na poslednom, 39. mieste klasifikovaných so stratou jedného okruhu podobne ako Japonec Kodaira. Pavol Medveď preteky pre pád nedokončil.