
Takto si vymieňali Hrušovský a Dzurinda názory počas rokovania parlamentu o reforme verejnej správy. Dnes je zákon o územných celkoch prijatý, spokojný je málokto a SMK hovorí o odchode z vlády. Dzurinda chce o tom s Hrušovským rokovať, ale ten si myslí, že medzi štyrmi očami nestačí. FOTO SME - ĽUBOŠ PILC
BRATISLAVA - Zatiaľ nie je zrejmé, koľko podpisov poslancov koalície sa objaví pod podaním na Ústavný súd k zákonu o vyšších územných celkoch. Podnet pripravuje poslanec Peter Kresák. Pôvodne sa počítalo aj s podpismi kresťanských demokratov. O postupe poslancov KDH rozhodne až predsedníctvo.
Podpredseda KDH Daniel Lipšic agentúre SITA povedal, že Cuperove pozmeňovacie návrhy nie sú protiústavné. Podľa neho je znenie tzv. Cuperových paragrafov v zákone diskutabilné a v praxi neaplikovateľné, ale nie v rozpore s ústavou. Lipšic tvrdí, že sa začína uplatňovať zvláštna prax, keď poslanci hlasujú za zákon a v zápätí ho napadnú na Ústavnom súde. Podobná situácia sa odohrala aj pri schvaľovaní novely zákona o združovaní v politických stranách. „Lipšic tára,“ nahnevane reagoval jeden z vládnych poslancov a dodal, že je to mimo zvukového záznamu.
Poslanec Jozsef Kvarda povedal, že SMK nemá s podporou podania na Ústavný súd najmenší problém a SMK ho podporí. Ladislav Orosz hovorí, že sa pod návrh podpíše. „Volal mi Peter Weiss, že to chce podpísať. O ostatných poslancoch SDĽ neviem,“ povedal Orosz. Podľa neho by sa mal podaním zaoberať Ústavný súd, aby „sme pre budúcnosť mali jasno“.
Jeden z Cuperových paragrafov hovorí, že ak je nariadenie vyššieho územného celku v rozpore s národnými záujmami alebo záujmami iných VÚC, vláda ho vráti. Podľa Kresáka je pojem národné záujmy vágny a vláde umožní vrátiť prakticky každé nariadenie VÚC. Ak nariadenie zastupiteľstvo opätovne schváli v súlade s námietkami vlády, nadobudne účinnosť v lehote do 15 dní. V opačnom prípade nariadenie stráca platnosť, ak o tom rozhodne krajský súd na návrh vlády. Toto ustanovenie je podľa viacerých poslancov protiústavné, lebo o súlade predpisu nižšej právnej sily (nariadenia VÚC) s právnym predpisom vyššej právnej sily je oprávnený rozhodnúť Ústavný a nie krajský súd.
(sp)