Brusel 27. marca (TASR) - Hlboko rozdelený a rozhádaný Európsky parlament neprijal dnes v Bruseli žiadny z viacerých návrhov rezolúcií o Iraku. Hlasovaním neprešla rezolúcia odsudzujúca americký útok na Irak, ani text, ktorý z konfliktu obviňoval iracký režim prezidenta Saddáma Husajna.
Proti sebe stáli v hlasovaní dve koalície - jednu tvorili európski ľudovci, zjednotení ľavičiari a časť britských labouristov, na druhej strane boli európski socialisti, liberáli a zelení.
Parlament zmietol zo stola pomerom hlasov 255:218 text z dielne socialistov, zelených a liberálov, ktorý sa odvolával na verejnú mienku odsudzujúcu vojnu bez mandátu OSN a odsudzoval, že mierové možnosti riešenia irackej krízy neboli naplno využité.
Rovnaký osud postihol návrh ľudovcov. Ich text obviňoval z vojenského konfliktu Saddáma Husajna a vyzýval na lojálnu spoluprácu s USA v rámci transatlantického partnerstva, poslanci ho však odmietli pomerom hlasov 286:207.
Pozoruhodné je, že pri hlasovaní o pozmeňovacích návrhoch k rezolúciám prešlo viacero návrhov ostro kritizujúcich USA a odsudzujúcich "útok proti irackému ľudu", ale hlasovanie o celkovej rezolúcii skončilo negatívne.
Ešte pred hlasovaním došlo v parlamente k incidentu, keď európski ľudovci obvinili socialistov, že im dnes ráno vhodili do poštových schránok letáčiky s nápisom "vrahovia".
Nálada v Európskom parlamente dnes presne odrážala situáciu v EÚ, ktorá je v otázke irackej krízy hlboko rozdelená. Zatiaľ čo Británia, Španielsko či Portugalsko podporujú Američanmi vedenú vojnu proti Iraku, Francúzsko, Nemecko a Belgicko sú na čele jej odporcov.