Londýn 27. marca (TASR) - Hlavnou prioritou spojeneckých síl pri otváraní nového frontu v Iraku je podporiť kurdské línie a nie spustenie útoku na Bagdad zo severu. Vyhlásil to dnes britský vojenský zdroj citovaný agentúrou Reuters.
Podľa zdroja hlavným cieľom aktivít jednotiek vedených Američanmi na severe Iraku je "dosiahnuť kurdské línie, premiešať sa s nimi a vytvoriť poriadny front, ktorým nebude možné preniknúť", uviedol nemenovaný predstaviteľ.
"Pochybujem, že Američania začnú presúvať sily zo severu smerom na Bagdad. Veci sa menia, ale teraz treba v prvom rade zabezpečiť stabilizáciu regiónu," dodal. "Bagdad a režim (Saddáma Husajna) zostávajú v centre pozornosti, ale pochybujem, že Američania budú chcieť na Bagdad postupovať spolu s Kurdmi."
Britský predstaviteľ sa vyjadril krátko po tom, čo americké jednotky v oblasti kontrolovanej kurskými spojencami padákmi vysadili asi tisícku vojakov. Americký zdroj citovaný agentúrou Reuters vyhlásil, že výsadok "je začiatkom severného frontu". Podľa amerických vojenských zdrojov bude nasledovať "mohutný prúd" ďalších jednotiek.
Americkí vojenskí plánovači pred spustením ofenzívy rátali s tým, že Turecko Spojeným štátom povolí rozmiestnenie asi 60.000 vojakov na svojom území a ich presun do severného Iraku. Turecký parlament však požiadavku 1. marca zamietol.
V tejto súvislosti sa objavili obavy, že ak sa vojenská kampaň pod vedením USA dostane do vážnych problémov, Ankara sa môže stať terčom obvinení.
Odmietnutie Turecka povoliť otvorenie severného krídla zabránilo útoku na Bagdad z dvoch strán. Američania preto teraz musia zabezpečovať pristávacie dráhy a pripravovať letecký presun veľkého počtu vojakov do kurdských oblastí Iraku, uviedol zdroj.
"Prepraviť vojakov letecky je len jedna vec. Potom tam treba dostať aj všetku podpornú techniku. Okrem toho, v regióne sa nemôžete spoliehať na žiadnu infraštruktúru. Potrebujú zaistiť oblasť v okolí, aby minimalizovali riziko, že rôzne frakcie na nich zaútočia raketami zem-vzduch," dodal.
Americkí výsadkári by po plánovanom posilnení tankami a inou obrnenou technikou mohli byť hrozbou pre iracké Republikánske gardy, ktoré opevňujú Bagdad, očakávajúc bitku skôr južne, ako severne od metropoly.
Nová americká jednotka na severe Iraku je však stále nepatrná v porovnaní s desaťtisícovými silami, ktoré sa k Bagdadu prebíjajú z juhu. Americké a britské jednotky stále tvrdo pracujú na zaistení zásobovacích trás, keďže Bagdad je od Kuvajtu, kde majú spojenci základne, vzdialený asi 500 kilometrov.