Premiér Mikuláš Dzurinda očakáva, že ratifikačný proces v parlamente prebehne rýchlo a hladko, o čo ešte predpoludním požiada jeho predsedu Pavla Hrušovského.
Slovensko musí podľa Dzurindu ešte pred tým, ako sa stane plnoprávnym členom NATO, pokračovať v reformách Ozbrojených síl SR a najmä v ochrane utajovaných skutočností. "Musíme v krátkom čase dosiahnuť absolútnu dôveryhodnosť k inštitúciám, ktoré pracujú v oblasti utajovaných skutočností," zdôraznil.
Premiér súčasne poďakoval občanom, ktorí umožnili priviesť Slovensko na prah členstva v aliancii, ktorú označil za spoločenstvo ochrany hodnôt, demokracie, slobody, právneho štátu a úcty k ľudským právam. Osobitne poďakoval aj trom ministrom obrany od roku 1998 a Českej republike, Maďarsku a Poľsku za pomoc v prístupovom procese.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan informoval, že členské štáty NATO majú záujem čo najskôr ukončiť proces ratifikácie. Americký Senát začína už dnes ratifikačný proces, a zasadá jeho zahraničný výbor.
Slovensko podľa neho prispeje už na budúci rok do rozpočtu aliancie sumou 120 miliónov korún a o rok neskôr 180 miliónmi korún, čo predstavuje 0,456 percenta z jej celkového rozpočtu.
Podľa premiéra ide o zanedbateľnú sumu z hľadiska profitu, ktorý SR získa. Okrem maximálne dostupnej bezpečnosti, lacnejšiemu spôsobu obrany, to bude aj priama väzba na dôveru zahraničných investícií.
Členstvo Slovenska v NATO podporujú všetky parlamentné strany s výnimkou KSS. Premiér však už avizoval, že bude o tejto otázke ešte rokovať s predstaviteľmi opozičných strán - HZDS a Smeru.
Rovnako prisľúbil, že vláda bude aktívnejšia v systematickom informovaní občanov o výhodách a záväzkoch, ktoré vyplývajú pre SR z členstva v NATO. Už na budúci týždeň by sa preto mala zaoberať materiálom, ktorý sa stane základom pre väčšiu informovanosť verejnosti.
Severoatlantická aliancia v stredu v Bruseli podpísala protokoly o prijatí Slovenska a ďalších šiestich krajín, ktoré sa stanú plnoprávnymi členmi NATO po skončení ratifikačného procesu na jar 2004.
Podpisom protokolov o prijatí nových členov vstúpil proces tohto kola rozšírenia NATO do ratifikačnej fázy. Protokoly musí teraz ratifikovať všetkých 19 krajín aliancie a svoj vstup musia schváliť aj pozvané krajiny.
Členom NATO sa Slovensko stane v momente, keď budú ratifikačné dokumenty uložené u depozitára Severoatlantickej zmluvy, ktorým je vláda USA. Malo by sa tak stať koncom apríla alebo začiatkom mája 2004, aby sa na májovom summite NATO zúčastnilo Slovensko už ako plnoprávny člen.
alf pa