Premiér Mikuláš Dzurinda očakáva, že ratifikačný proces v parlamente prebehne rýchlo a hladko, o čo ešte predpoludním požiada jeho predsedu Pavla Hrušovského.
Slovensko musí podľa Dzurindu ešte pred tým, ako sa stane plnoprávnym členom NATO, pokračovať v reformách Ozbrojených síl SR a najmä v ochrane utajovaných skutočností.
Minister zahraničných vecí Eduard Kukan informoval, že Slovensko prispeje už na budúci rok do rozpočtu aliancie sumou 120 miliónov korún a o rok neskôr 180 miliónmi korún.
Členstvo Slovenska v NATO podporujú všetky parlamentné strany s výnimkou KSS. Premiér však už avizoval, že bude o tejto otázke ešte rokovať s predstaviteľmi opozičných strán - HZDS a Smeru.
Rovnako prisľúbil, že vláda bude aktívnejšia v systematickom informovaní občanov o výhodách a záväzkoch, ktoré vyplývajú pre SR z členstva v NATO. Už na budúci týždeň by sa preto mala zaoberať materiálom, ktorý sa stane základom pre väčšiu informovanosť verejnosti.
Severoatlantická aliancia v stredu v Bruseli podpísala protokoly o prijatí Slovenska a ďalších šiestich krajín, ktoré sa stanú plnoprávnymi členmi NATO po skončení ratifikačného procesu na jar 2004.
Podpisom protokolov o prijatí nových členov vstúpil proces tohto kola rozšírenia NATO do ratifikačnej fázy. Protokoly musí teraz ratifikovať všetkých 19 krajín aliancie a svoj vstup musia schváliť aj pozvané krajiny.
Členom NATO sa Slovensko stane v momente, keď budú ratifikačné dokumenty uložené u depozitára Severoatlantickej zmluvy, ktorým je vláda USA. Malo by sa tak stať koncom apríla alebo začiatkom mája 2004, aby sa na májovom summite NATO zúčastnilo Slovensko už ako plnoprávny člen.