Košice 26. marca (TASR) - Členky Neformálneho ženského hnutia Urobme to! sú presvedčené, že problém interrupcií je potrebné riešiť prevenciou a nie zákazom. Žiadajú preto ústavných sudcov, aby na základe faktov zvážili, či v súčasnej situácii je na Slovensku "také dôležité rozhodnúť o zákaze interrupcií".
Ústavnému súdu SR adresovali otvorený list, ktorý podpísali účastníčky 1. celoslovenskej konferencie Urobme to! konanej v Banskej Bystrici. V stanovisku, ktoré dnes poskytli TASR, konštatujú, že zákaz interrupcií by viedol nielen k narušeniu práva žien slobodne rozhodnúť o svojom materstve, ale aj k ohrozeniu ich zdravia a života.
Podľa členiek hnutia tento problém na Slovensku nepatrí medzi najvypuklejšie. Zdôrazňujú, že v roku 2001 sa SR stala krajinou s druhým najnižším počtom interrupcií v Európe. Klesajúcu tendenciu pritom zaznamenali od prijatia benevolentnejšieho zákona o interrupciách. "Slovenské ženy si teda zasluhujú skôr uznanie za zodpovednosť, s akou pristupujú k tejto vážnej téme," uvádza sa v liste. Zároveň v ňom poukazujú na údaje, podľa ktorých až 65 percent obyvateľov Slovenska uznáva právo ženy rozhodnúť sa pre interrupciu.
Členky hnutia, ktoré sa zišli v Banskej Bystrici 22. marca, ÚS tiež upozorňujú, že reštrikčná interrupčná legislatíva má opačný účinok. Typickým príkladom je podľa nich Poľsko, v ktorom sa v prvej polovici 90. rokov, po prijatí takejto legislatívy, dvojnásobne zvýšil počet po pôrode usmrtených detí. Pripomínajú, že takmer 200 000 poľských žien ročne podstupuje interrupčné zákroky v zahraničí.
Svoju iniciatívu členky neformálneho ženského hnutia, ktoré sa dostalo do širokého povedomia predvolebnou kampaňou v roku 2002 s Ferom Tarabom, zdôvodňujú záujmom predostrieť ústavným sudcom pohľad veľkej časti slovenských žien na takú citlivú problematiku, akou sú interrupcie.
Verejné pojednávanie návrhu skupiny poslancov na posúdenie tzv. interrupčného zákona s Ústavou SR bude 10. apríla.