Sarajevo 25. marca (TASR) - Podzemné bunkre vybudované pre irackého prezidenta Saddáma Husajna môžu odolať mohutnému bombardovaniu a tí, ktorí sa v nich ukrývajú, môžu bez kontaktu s vonkajším svetom prežiť šesť mesiacov.
Uviedol to dnes pre tlačovú agentúru Reuters bývalý dôstojník juhoslovanskej armády, ktorý pomáhal pri ich výstavbe. Podplukovník vo výslužbe Resad Fazlič tiež vyjadril presvedčenie, že ak Husajn neodíde, nájdu ho práve v niektorom z týchto úkrytov.
Podľa Fazliča, ktorý dohliadal na výstavbu koncom 70. rokov, dokážu bunkre odolať priamemu zásahu bomby v sile 20 kiloton alebo dopadu atómovej bomby. Osoby v nich môžu nezávisle na vonkajšom svete vydržať vnútri až pol roka.
Spojenými štátmi vedené sily začali svoju ofenzívu s cieľom zosadenia irackého vodcu raketovými útokmi na jeho komplex v Bagdade. Nie je jasné, či zasiahli jeden z dvoch komplexov, ktoré podľa Fazliča vybudovali priamo pre Saddáma.
"Nezúčastnil som sa na výstavbe tohto bunkra s krycím menom '2000', ale viem, že je väčší ako ostatné, asi s veľkosťou futbalového ihriska, a má všetko, čo by (Husajn) potreboval pre dlhší pobyt vnútri," povedal Fazlič o jednom z úkrytov irackého prezidenta.
Podzemné betónové pevnosti vystavala niekdajšia juhoslovanská armáda v Bagdade, Mosule, Kirkúku, Basre a Násiríji po tom, ako si irackí predstavitelia prezreli podobné zariadenia v Juhoslávii. Podľa Fazliča postavili aj menšie bunkre určené pre armádu či komunikačné strediská, ktoré môžu tiež odolať bombardovaniu a dlhšej izolácii.
Fazlič sa zúčastnil na stavbe viac než tucta podzemných bunkrov v bývalej Juhoslávii, vtedy vedenej Josipom Brozom Titom, ktorý mal dobré vzťahy so Saddámom. V Iraku to však bolo zložitejšie kvôli rovnému terénu. Najdôležitejšou vecou bolo vyprojektovať hlavný bunker a vrstvy nad ním, ktoré boli hlavnou ochranou.
Aj keby útočníci mali preraziť len cez hlavný bunker, raketa by na neho musela naraziť v 90-stupňovom uhle, keďže inak by sa odrazila na zaoblenom povrchu. Predtým by však museli prekonať ochranné vrstvy, pričom vyrátať všetky správne uhly dopadu a odpáliť viacero úspešných zásahov po sebe je podľa Fazlič "takmer nemožné".
Bunkre majú tiež vlastné systémy filtrovania vzduchu a alternatívne východy pre prípad, že hlavný bude zablokovaný. Všetky možno otvoriť len zvnútra, dodal Fazlič.