Bratislava 25. marca (TASR) - Jednoznačnú podporu a dôležitosť vstupu SR do Severoatlantickej aliancie v otvorenej výzve vyjadrilo takmer 50 osobností spoločenského, kultúrneho a vedeckého života na Slovensku. Výzvu dnes pred novinármi prezentovali predseda Správnej rady Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku Juraj Stern, predseda predstavenstva akciovej spoločnosti Slovnaft Slavomír Hatina a bývalý šéf Zahraničného výboru NR SR Peter Weiss.
Medzi signatármi sú ďalej exprezident SR Michal Kováč, prezident Slovenskej rektorskej konferencie Juraj Sinay, historici Dušan Kováč, Ľubomír Lipták a Ivan Kamenec, sociológovia Grigorij Mesežnikov, Oľga Gyárfášová, advokát Juraj Hrubala, herci Stano Dančiak a Marián Labuda, politológovia Alexander Duleba a Ivo Samson, či režisér Martin Porubjak.
"Členstvo v NATO bolo počas desaťročnej samostatnej existencie SR súčasťou programu všetkých vlád a predstavuje náš národnoštátny záujem. Slovensko jednoznačne potrebuje mať rovnakú úroveň bezpečnosti ako ostatné krajiny, vrátane Českej republiky, Poľska a Maďarska, ktoré s nami po druhej svetovej vojne zdieľali rovnaký osud," uvádza sa vo výzve. Signatári zároveň vyzvali všetky politické strany, ktoré majú v programoch vstup do NATO, aby v súčasnej zložitej medzinárodnej situácii vysvetľovali voličom, prečo je potrebný tento krok. Vládu vyzývajú, aby obnovila systematické informovanie voličov o výhodách a záväzkoch vyplývajúcich z členstva v aliancii.
Ak sa Slovensko podľa signatárov správne rozhodne, posilní svoj vplyv nielen v európskej, ale aj svetovej politike. "Názor, že nám stačí členstvo v Európskej únii a NATO nepotrebujeme, je ilúziou," konštatoval Weiss. Obe organizácie sa podľa neho dopĺňajú a spoločne zabezpečia bezpečnosť a prosperitu Slovenska. Zdôraznil oddelenie problematiky vstupu do NATO od vojenského zásahu v Iraku, o ktorom sa diskutovalo na pôde bezpečnostnej rady OSN a nie na pôde NATO.
Šéf Slovnaftu Hatina pripomenul ekonomické výhody členstva v aliancii, ktoré bude zahraničným investorom garantovať stabilitu krajiny a bezpečnosť ich investícií.
Záujemcovia o podporu výzvy sa k nej môžu pripojiť na mailovej adrese SFPA@SFPA.sk