Bratislava 25. marca (TASR) - Situácia, keď Bezpečnostná rada OSN nebola schopná nájsť spoločný jazyk v otázke vynútenia rezolúcií voči Iraku, sa podľa Alexandra Dulebu zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) stala kritickým momentom pre ďalšiu budúcnosť tejto organizácie. "Myslím si, že po ukončení krízy v Iraku bude reforma OSN jednou z hlavných tém medzinárodného spoločenstva," uviedol Duleba.
Otázna je pritom najmä budúcnosť princípu veta a výlučnosti niektorých krajín pri hlasovaní v BR OSN. Do úvahy prichádza aj rozšírenie členov rady, keďže kľúčové krajiny, akými sú India, Japonsko alebo Nemecko, nemajú v BR stále zastúpenie. O nefunkčnosti OSN hovorí zároveň skutočnosť, že nebola schopná vymôcť plnenie medzinárodného práva a rezolúcií o Iraku už od roku 1991. "Otázka je, ako dlho to bude trvať a čo s tým vlastne všetko bude spojené, ale jednoznačne môžme povedať, že OSN bude reformovaná," konštatoval Duleba pre TASR.
Podľa experta SFPA sa iracká kríza odrazí aj v rámci Európskej únie. "Môžme očakávať tlak Francúzska a Nemecka, aby sa spoločná zahraničná a bezpečnostná politika stala skutočne funkčným mechanizmom a EÚ bola schopná stať sa globálnym aktérom." Samotné Francúzsko, či Nemecko v postirackej situácii totiž podľa neho nebudú môcť byť rovnocenným partnerom USA. "To znamená, že Francúzi a Nemci budú musieť zásadne zmeniť svoju bezpečnostnú politiku a svoj prístup k iným členským štátom," povedal.
Zo sporov medzi západnou Európou a USA v súvislosti s Irakom podľa Dulebu ťaží najviac Rusko, pre ktoré patrí k prioritám zachovanie multipolárneho sveta. Znamená to, že transatlantická väzba nebude natoľko silná, aby boli USA a západná Európa schopné dominovať v medzinárodných vzťahoch. "Z tohto pohľadu sa dá povedať, že pozícia Ruska a jeho význam v medzinárodných vzťahoch porastie," uviedol Duleba.