Bratislava 25. marca (TASR) - Takmer polovica Slovákov - 48 percent - je nespokojná s úrovňou informovanosti o Európskej únii (EÚ). Dostatok informácií o únii má presne 39 percent občanov.
Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý od 1. do 10. marca uskutočnil Ústav pre výskum verejnej mienky pri ŠÚ SR na vzorke 1245 respondentov.
V skupine opýtaných s neuspokojivou úrovňou informácií o súvislostiach vstupu do EÚ prevládajú mladí ľudia vo veku 18 až 24 rokov, s učňovským vzdelaním, kvalifikovaní a iní robotníci, obyvatelia Trnavského, Košického a Trenčianskeho kraja, ako aj voliči KSS.
Dostatok informácii o vstupe Slovenska do EÚ majú oslovení vo veku od 25 do 29 rokov a od 30 do 39 rokov, občania maďarskej národnosti, respondenti s vysokoškolským a úplným stredoškolským vzdelaním, podnikatelia, zamestnanci v súkromnom alebo verejnom sektore a opýtaní z obcí a miest s dvetisíc až 10 tisíc obyvateľmi. Ďalej sú to respondenti z Bratislavského a Prešovského kraja a prívrženci vládnych strán ANO a SDKÚ.
Podľa ÚVVM predstavuje vzdelanie výrazný determinant informovanosti o integrácii. Platí, že so zvyšovaním vzdelania vzrastá úroveň informovanosti. Podobne aj vek respondenta pôsobí ako dôležitý činiteľ ovplyvňujúci úroveň informovanosti.
Súčasťou výskumu bolo presnejšie zmapovať, o aké oblasti integrácie do EÚ má verejnosť najväčší záujem, respektíve aké otázky by verejnosť chcela mať v súvislosti so vstupom zodpovedané. Vybrané oblasti špecifikovali len respondenti s nedostatkom informácií o vstupe do EÚ. Najžiadanejšími témami pre dve tretiny oslovených sú nevýhody a výhody, ktoré prinesie vstup do Európskej únie. Viac ako dvojpätinový podiel respondentov zaujímajú dôsledky vstupu na životnú úroveň obyvateľov.
Dôležitým indikátorom vzťahu verejnosti k eurointegračnému procesu je vývoj názorov na výhody členstva Slovenska v Európskej únii. So vstupom do únie je spájaný predovšetkým celkový hospodársky rozvoj krajiny, pričom v prieskume sa k nemu prikláňa takmer tretina oslovených - 30 percent. Necelá štvrtina respondentov - 24 percent očakáva po vstupe do EÚ posilnenie medzinárodného postavenia Slovenska. Otvorenie hraníc na trhu práce a možnosť pre našich občanov pracovať v niektorej z krajín EÚ je výhodou, ktorú uvádza viac ako pätina opýtaných, teda 22 percent.