Praha 25. marca (TASR) - Irak je diktatúra - usporiadanie neprijateľné a nebezpečné pre dnešnú euroatlantickú civilizáciu. Ale predstava zástancov útoku na Irak, že demokraciu je možné zaviesť vojenskou silou, je ako z iného vesmíru, konštatuje dnes český prezident Václav Klaus v článku v dnešnom vydaní českého denníka Mladá fronta DNES (MfD).
Prezident sa vo svojom stanovisku pýta, či ide v prípade útoku na Irak o dôvody humanistické, ideové, ekonomické, strategické, bezpečnostné, vojenské alebo ich kombináciu. Predstava, že Američania bojujú v Iraku kvôli rope, je smiešna a naivná. USA podľa neho na irackej rope nie sú závislé. "Preto sa domnievam, že dôvody musíme hľadať inde. Hľadal by som ich v kombinácii amerického idealizmu, nových obáv po 11. septembri a stave sveta po skončení jeho bipolárneho usporiadania, keď sa USA stali jedinou skutočnou veľmocou," píše Klaus pre MfD.
Klaus ale zdôraznil, že jeho názor odmietajúci nastolenie demokracie vojenskou silou nie je žiadnym protiamerickým postojom. Zdôraznil, že ani v americkej spoločnosti nepanujú jednotné názory. "Jej nemalá časť s vojenským riešením nesúhlasí a tvrdí, že prezident Bush v tejto zahraničnopolitickej aktivite porušuje a nabúrava konzervatívne ideály slobodnej Ameriky," domnieva sa český prezident. Zároveň pripomína, že medzinárodné spoločenstvo sa dostane do problémov po skončení vojny pri pokusoch o vytváranie nového Iraku.
"Demokraciu možno podporovať aj inšpirovať, ale nemožno ju nadiktovať, o to menej vojenskou silou," píše Klaus. Zároveň sa pýta: ak sa má tento model vývozu demokracie stať normou, kto bude jeho ďalším objektom a kto bude zoznam takýchto krajín vytvárať. Na záver zdôraznil, že ako prezident republiky považuje dnešný český postoj vlády a parlamentu za vyvážený.