Kľúčová bitka je na obzore aj podľa Financial Times, keďže americké sily už začali bombardovať útvary republikánskej gardy, ktoré majú chrániť Bagdad v rozhodujúcej fáze vojny proti režimu Saddáma Husajna.
Washington a Londýn dúfajú, že obrovský rozsah týchto útokov spolu s neprestajným bombardovaním cieľov, ktoré súvisia s irackým režimom v Bagdade, vyvolá jeho pád a nebude potrebné, aby sa americké jednotky prebíjali do hlavného mesta, píšu Financial Times.
Podľa Times spojenci budú oslabovať republikánske gardy leteckým bombardovaním, kým sa ťažké delostrelectvo a tanky nezoskupia na záverečný pozemný útok. Koalícia chce poslať do boja 60.000 vojakov, 400 tankov a 100 útočných vrtuľníkov Apache.
Na americké a britské jednotky čakajú tri divízie republikánskej gardy, každá s počtom 10.000 až 12.000 mužov. Podľa Times, ktoré sa odvolávajú na vojenské zdroje, gardy sú dobre zakopané a zamaskované v úkrytoch východne, západne a južne od mesta, len 30 kilometrov od amerických vojsk.
Guardian v tejto súvislosti pripomína, že doterajší priebeh vojny s Irakom je ťažší, než sa očakávalo: "Prehnaná sebadôvera, s ktorou britský vojenský hovorca oznamoval, že už začiatkom tohto týždňa budú americké a britské sily v Bagdade, teraz pôsobí ešte hlúpejšie než vtedy, keď to povedal," poznamenáva denník.
Noviny ďalej vyratúvajú zvraty, ku ktorým došlo na bojisku: oveľa tvrdší odpor Iračanov v prístave Umm Kasr, zajatí americkí vojaci, správy o lietadle zostrelenom nad Bagdadom a nedostatočná kontrola tureckej armády v severnom Iraku.
"Aj moderný spôsob vedenia vojny nás rovnako ako celé dejiny vojen nenecháva na pochybách, že nie je nič nebezpečnejšie a nič neistejšie než priebeh a výsledok vojenského konfliktu," dodáva Guardian.