Peking 25. marca (TASR) - Čína informovala Spojené štáty o presnej adrese svojho veľvyslanectva v irackej metropole Bagdad. Peking tento krok podnikol v nádeji, že sa nezopakuje tragický incident z jari 1999, keď Američania počas náletov na Juhosláviu, ktorými eskalovala kosovská kríza, zbombardovali čínsku ambasádu v Belehrade.
Ako v pondelok oznámili diplomatické zdroje citované agentúrou Reuters, Čína odovzdala podrobné údaje o svojej irackej diplomatickej misii približne v čase, keď Spojenými štátmi vedená koalícia začala bombardovať ciele v Bagdade, jeho okolí a iných irackých mestách.
Hovorca americkej ambasády v Pekingu aj čínske ministerstvo zahraničných vecí sa k týmto informáciám odmietli vyjadriť.
Americký "neviditeľný" bombardér B-2 satelitom navádzané bomby na čínsku ambasádu v Belehrade zvrhol 7. mája 1999. Nálet neprežili traja čínski novinári a viac ako 20 osôb utrpelo zranenia.
Spojené štáty sa za incident ospravedlnili a udalosť zdôvodnili tým, že pri stanovovaní cieľov boli použité staré mapy. Ospravedlnenie však nezabránilo výraznému zhoršeniu vzťahov medzi Pekingom a Washingtonom. Väčšina Číňanov je stále presvedčená, že išlo o zámerný útok. V srbských médiách sa objavili informácie, podľa ktorých čínska ambasáda poskytovala telekomunikačné kapacity jednotkám Belehradu, keďže ich zariadenia boli terčmi náletov. Stúpenci tézy o zámernom zásahu okrem toho argumentujú, že na starých mapách budova veľvyslanectva nemohla byť zaznamenaná, keďže išlo o novostavbu.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí minulý týždeň oznámilo evakuáciu svojho veľvyslanectva v Iraku. Podľa diplomatov stiahnutie zboru má eliminovať riziko ďalšej nešťastnej náhody, ktorá by mohla spôsobiť prudký prepad vzťahov.
"V porovnaní s Belehradom (Číňania) úplne zmenili prístup," povedal nemenovaný západný diplomat. "Ak by ich prázdnu misiu zasiahli, stále by to mohla byť veľká udalosť, ale zbavili sa veľkej nočnej mory, že čínske veľvyslanectvo a jeho zamestnanci opäť skončia v troskách," dodal.