Heroické prejavy ministra obrany Jaroslava Tvrdíka z čias, keď Česko vysielalo chemickú jednotku do Kuvajtu, sú dávno zabudnuté. Ako sa vojna približovala, kabinet uberal z podpory Spojených štátov. Vláda sa síce chváli, že umožnila Američanom prelety a transfer vojakov cez územie štátu, z vlastnej protichemickej jednotky v Kuvajte však urobila nechcené dieťa.
Pred týždňom nebola vláda schopná urobiť jednoznačné vyhlásenie k približujúcej sa vojne. Predseda vlády Špidla udivil svet slovami, že kabinet zaujme pozíciu, až vojna vypukne. Keď sa tak stalo, vláda vypustila ďalšie hmlisté výroky, že chápe koaličnú operáciu ako posledný prostriedok k naplneniu príslušných rezolúcií Bezpečnostnej rady, ale ľutuje, že sa nepodarilo získať nový mandát OSN. Kde Česko stojí, sa nikto nedozvedel.
Preto minister zahraničných vecí Cyril Svoboda v rozhovore pre BBC ubezpečil, že Česká republika je súčasťou protiirackej koalície. USA taktiež uviedli Česko na zozname svojich spojencov. To ale vzápätí Špidla dementoval, Praha podľa neho súčasťou koalície nie je. Medzi Svobodom z KDU-ČSL a ministrami sociálnej demokracie tak došlo k ťažkej roztržke.
Ľavicový denník Právo ruku v ruke s komunistickou stranou žiadajú Svobodovu rezignáciu. To by ale znamenalo odchod KDU-ČSL z koalície a koniec Špidlovej vlády. Druhá malá vládna strana, Únia slobody, by Američanov rada podporila výraznejšie, z obavy o svoju existenciu však mlčí.
Premiér je pod sústredeným tlakom svojej sociálnodemokratickej strany, ktorej vládne duch antiimperializmu. Jeho posledný víkendový výrok, že postoj českej vlády je presne uprostred medzi európskymi štátmi a USA, tak už nikoho neprekvapil.
Opozičná ODS naopak žiada podporu protiirackej koalície a jasné vyjadrenia kabinetu. Tým sa ale sama dištancovala od svojho bývalého predsedu a teraz prezidenta Václava Klausa. Klaus tvrdí, že s vojnou nesúhlasí a že by postoj Česka k vojne mal odrážať postoj verejnosti, ktorá v drvivej väčšine vojnu odsudzuje.
V sobotu ju minister obrany Tvrdík ubezpečil, že front už je ďalej, než je dostrel irackých rakiet a českým vojakom tak nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo.
Autor: MARTIN ČAREK, Praha pre SME