Annan nástojil na tom, že chce iba poskytnúť čo možno najrýchlejšiu pomoc vojnovým obetiam. Zároveň podotkol, že chápe hnev a frustráciu z vojny, avšak sám si plní funkciu generálneho tajomníka.
"OSN alebo ja nemáme záujem stať sa vysokým komisárom a je iba iróniou, že ako občana kedysi žijúceho pod koloniálnou nadvládou ma obvinili z kolonializmu," dodal Annan, ktorý žil v rodnej Ghane, keď získala nezávislosť od Británie v marci 1957.
Iracký veľvyslanec pri OSN Muhammad al-Dúrí obvinil v piatok generálneho tajomníka OSN z toho, že pomáha USA útočiť na jeho krajinu.
Podľa al-Dúrího tak Annan mal urobiť tým, že ponúkol prevzatie programu ropa za potraviny svetovou organizáciou a stiahol mierové jednotky z Kuvajtu.
Veľvyslanec dodal, že Annan poslúchol príkazy Spojených štátov a Británie a porušil Chartu OSN, keď stiahol medzinárodný personál a navrhol alternatívne spôsoby, ako dostať humanitárnu pomoc Iračanom využitím príjmov z ropy.
Annan však tieto tvrdenia odmietol s tým, že neustále spolupracuje s BR OSN na obnovení programu ropa za potraviny. Zároveň sa bránil, že má povinnosť odvolať svojich pracovníkov z krajiny, aby zaistil ich bezpečnosť po tom, čo ho USA a Británia informovali o termíne začiatku vojny.
Okrem toho boli pracovníci OSN poslednými, ktorí opustili Irak. Anna však naznačil, že sa tam vrátia, len čo to bude možné. "Monitorovacia, verifikačná a inšpekčná komisia OSN (UNMOVIC) je stále zodpovedná za odzbrojenie Iraku a ak to situácia dovolí, vrátia sa nazad," dodal Annan.