Brusel 24. marca (TASR) - Inštitúcie Európskej únie pracujú na kompromise s cieľom vyriešiť spor medzi členskými štátmi EÚ a Európskym parlamentom ohľadne tej časti zmluvy o pristúpení, ktorá pre nových členov stanovuje na roky 2004-06 pevné finančné čiastky.
Členské štáty únie dnes v princípe súhlasili, že v spoločnej deklarácii s EP oznámia zvýšenie sumy určenej v rozpočtovom výhľade na roky 2004-06 pre desať nových krajín na vnútornú politiku.
Grécke predsedníctvo navrhuje, aby sa táto suma zvýšila o približne 200 miliónov eúr, niektoré zdroje z Rady EÚ uvádzajú 225 miliónov. Proti takýmto sumám sa dnes na zasadnutí veľvyslancov členských krajín vyslovili Rakúsko a Fínsko. Schválenie návrhu však nevyžaduje jednomyseľnosť, ale stačí kvalifikovaná väčšina.
Podľa vyjadrenia predsedu zahraničného výboru Elmara Broka sa aj Európsky parlament zmieril, že nedôjde k zmenám v texte prístupovej zmluvy a k odstráneniu prílohy č. XV, ktorá obsahuje pevné finančné záväzky, hoci to pôvodne europoslanci požadovali.
"Rada EÚ nie je pripravená odstrániť prílohu XV, ale je ochotná rokovať o číslach. To je dobrý východiskový bod," povedal na dnešnom zasadnutí výboru Brok. Vyjadril nádej, že Rada EÚ bude dostatočne uvedomelá a "nezatlačí parlament do kúta", pretože je to najmä v záujme vstupujúcich krajín.
Ak by sa spor nepodarilo vyriešiť, hrozí, že parlament 9. apríla neschváli text zmluvy o pristúpení, ktorej slávnostný podpis naplánovaný na 16. apríla do Atén by potom musel byť odložený. V konečnom dôsledku by to mohlo viesť aj k oneskoreniu celého rozšírenia.
Podľa EP uvedenie konkrétnych súm v prístupovej zmluve porušuje základné rozpočtové pravidlá EÚ, ktoré umožňujú v rámci bežnej rozpočtovej procedúry prispôsobovať výdavky či príjmy aktuálnym potrebám. Parlamentu sa však nepáči najmä to, že ho členské krajiny EÚ takto vlastne zbavili právomoci spolurozhodovania o rozpočte na roky 2004-06, ktorá mu prislúcha zo základných zmlúv.
Kompromisné riešenie pomocou spoločnej deklarácie Rady EÚ a EP by znamenalo, že netreba meniť text zmluvy o pristúpení, čo by si vyžiadalo otvorenie rokovaní medzi členskými a kandidátskymi krajinami. Deklarácia totiž nebude jej súčasťou. Prísľub zvýšiť finančnú čiastku pre nové krajiny však uspokojí parlament, pretože poskytne väčší priestor na manipuláciu s rozpočtom v prípade potreby.
V stredu bude o finančnom spore diskutovať plénum EP v Bruseli, vo štvrtok sa uskutoční trojstranné stretnutie medzi EP, Radou EÚ a Európskou komisiou. Na základe výsledkov tohto stretnutia sa k problému vráti výbor veľvyslancov členských štátov EÚ. Riešenie je potrebné nájsť pred 9. aprílom, keď bude EP schvaľovať v Štrasburgu zmluvu o pristúpení.
(spravodajca TASR Robert Sermek) juh