Ženeva 24. marca (TASR) - Francúzsky minister zahraničných vecí Dominique de Villepin dnes vyhlásil, že samotná sila nemôže priniesť svetu mier a silné krajiny by mali svoju silu používať na presvedčenie a zjednotenie medzinárodného spoločenstva.
Pred Komisiou OSN pre ľudská práva Villepin v jasnej narážke na Spojenými štátmi vedenú vojnu proti Iraku vyhlásil, že medzinárodné právo nemôže byť vylepšené porušovaním jeho ustanovení. Svet musí zvážiť, ako krajiny nerešpektujúce základné slobody donútiť k ich dodržiavaniu.
Je pravdou, že v Iraku, ktorý komisia dlhé roky kritizovala väčšinou hlasov, vrátane Francúzska, boli porušované ľudské práva. Sila však musí zostať posledným riešením a nemôže byť premenená na princíp preventívneho a jednostranného zásahu, povedal Villepin 53-člennej komisii, ktorej šesťtýždňové výročné zasadnutie sa začalo minulý týždeň krátko pred vojnou v Iraku.
Francúzsko, ako mnohé ďalšie krajiny, obviňuje USA a Britániu z toho, že vpádom do Iraku bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN porušili medzinárodné právo. Washington a Londýn však tvrdia, že mali právo konať na základe predošlých rezolúcií BR OSN a snažia sa udržať mier na svete tým, že zbavia Irak podozrivých zbraní hromadného ničenia.
Villepin, ktorý si prejavom pred komisiou vyslúžil potlesk, tiež uviedol, že ak sa jednostranné použitie sily stane pravidlom, "zničí to dôveru medzi štátmi a povedie to k eskalácii násilia a vojny". A predovšetkým by to malo vážny dopad na pokrok pri obrane ľudských práv.
V reakcii na americkú a britskú kritiku minister poznamenal, že Francúzsko jasne podporilo vojenský zásah západných krajín aj bez súhlasu OSN v Bosne v roku 1995 a Kosove v roku 1999, pretože tam prebiehali "barbarské etnické čistky".
Avšak tieto zásahy by nemali byť považované za precedens, keďže každá situácia si vyžaduje vlastné primerané a legitímne riešenie. V čoraz viac vzájomné závislom svete nemôže byť sila dostatočná, skutočná veľmoc musí dnes presvedčiť a mobilizovať medzinárodné spoločenstvo.
Šéf francúzskej diplomacie vyhlásil, že žiadna krajina sa nemôže stanoviť za učiteľa iných v oblasti ľudských práv, z čoho rozvojové štáty kritizované v komisii západnými krajinami často vinia Spojené štáty.
Villepin však dodal, že komisia musí preskúmať situácie, v ktorých sú ľudské práva zásadným problémom - v Číne, Iráne a Čečensku. Moskvu preto vyzval, aby do regiónu vpustila organizácie medzinárodného spoločenstva. Komisia by sa mala zaoberať aj situáciou v Severnej Kórei, kde "celá populácia v tichosti trpí".