Manila/Rím 23. marca (TASR) - Filipínska prezidentka Gloria Macapagalová Arroyová dnes požiadala svojho ministra zahraničných vecí, aby prijal kroky proti jednému z irackých diplomatov, ktorý sa údajne zapojil do špionážnych aktivít na Filipínach.
Filipínske oficiálne miesta minulý mesiac vyhostili irackého konzula Hušama Husajna v súvislosti s podozrením, že má kontakty na moslimských extrémistov na Filipínach.
Washington tento týždeň po začatí vojenskej operácie v Iraku vyzval svojich spojencov, aby vyhostili irackých diplomatov.
Podľa Arroyovej Filipíny neprerušia diplomatické styky s Irakom - príjmu iba opatrenia proti diplomatom, ktorí sa zapletú do nelegálnych aktivít.
Filipíny, jeden z najspoľahlivejších spojencov Washingtonu v Ázii v svetovom boji proti terorizmu, sú čoraz citlivejšie na možné bezpečnostné hrozby, hlavne po tom, čo sa minulý týždeň pripojili k koalícii, ktorá podporila vojenskú akciu USA proti Iraku.
Minulý týždeň filipínsky komisár pre imigráciu Andrea Domingo oznámil, že pri rozsiahlej protiteroristickej akcii bolo zatknutých 11 Iračanov. O ich deportácii sa v dnešných dňoch rozhoduje.
Medzitým dnes Taliansko vyhostilo štyroch irackých diplomatov z irackej sekcie na sudánskom veľvyslanectve v Ríme. Zdroj z talianskeho MZV informoval, že toto rozhodnutie bolo prijaté v súlade s "bežnými postupmi v prípade diplomatov irackej sekcie a vykonané po zhodnotení talianskych úradov".
Spojené štáty vyzvali 60 krajín sveta vyhostiť irackých diplomatov, o ktorých tvrdia, že sú zapojení do špionážnych aktivít a predstavujú hrozbu pre Američanov v zahraničí.
Po výzve Washingtonu Jordánsko vyhostilo päť irackých diplomatov. Všetkých päť diplomatov sa vrátilo do vlasti v sobotu. Zatiaľ nie je známe, či má krok Jordánska spojitosť s piatkovou americkou žiadosťou.
Egypt dnes deklaroval, že nemá v úmysle vyhovieť žiadosti USA a vyhostiť v krajine akreditovaných irackých diplomatov.
1 20 sob pel