Saddám chce umrieť v Iraku

ŠEJCH ACHMED ZAKI JAMANI je bývalým saudskoarabským ministrom pre ropu. V súčasnosti predsedá Centru pre globálne energetické štúdiá. Tvrdí, že USA sledujú vojnou v Iraku dva ciele: ropu a nové usporiadanie sveta.

Irak v roku 1991 zapálil ropné polia v Kuvajte. Dnes hrozí svetu, že zapáli svoje vlastné. FOTO - ČTK/AP

Poznáte Saddáma Husajna z mnohých osobných stretnutí. Ako ho hodnotíte podľa posledných televíznych rozhovorov?

„V poslednom interview pre CBS dal Američanom jasné posolstvo, keď povedal, že vojna nie je potrebná. Vídam ho však aj v irackej televízii, kde štve vlastných ľudí. Tam jeho posolstvo znelo - buďte pripravení na najhoršie. To je celkom iný odkaz než západným televíznym kamerám.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prečo si myslíte, že Saddám nezareagoval na ponuky Bezpečnostnej rady, že po rezignácii ho nikto nebude prenasledovať a že získa politickú imunitu?

„Myslím si, že to nemôže prijať. Miluje aj moc, aj život. Vo vojne riskuje oboje. Keby rezignoval a požiadal o azyl, mohol by si zachrániť život. Tí, čo ho dobre poznajú, však tvrdia, že pre Saddáma nie je život bez moci životom. Odkaz, ktorý vysielajú jeho televízne vyhlásenia, je pre mňa jasný - želá si umrieť v Iraku.“

Zničí podľa vás ropné polia?

„Urobil to bez váhania, keď ustupoval z Kuvajtu. Správy, že niektoré ropné polia podložil výbušninami, mi pripadajú spoľahlivé.

Počuli sme overené historky zo Saddámovho detstva. Keď mal deväť rokov, ukradol kura. Majiteľ ho však naháňal a chytil. Tesne predtým, než mal kura pod hrozbou výprasku vrátiť, vykrútil mu krk. To je podľa mňa výrečný dôkaz o jeho charaktere.“

SkryťVypnúť reklamu

Poznáte ho osobne. Žije vôbec v realite?

„Čo je vlastne realita? Pred niekoľkými desaťročiami sa zmocnil vlády v Iraku a odvtedy rozšíril svoju moc s nesmiernym odhodlaním a brutalitou. Predstavuje jediný mocenský faktor v krajine. Všetci, až po najvyššie šarže, počúvajú jeho rozkazy. Toto je arogancia moci. To, čo teraz predvádzajú Američania, je tiež arogancia moci. Len čo dostanete do rúk moc, arogancia príde automaticky.“

Ako spomínate na Saddáma z osobných stretnutí?

„Pamätám si ho ako veľmi tvrdého, odhodlaného, ale tiež inteligentného vyjednávača. Zažil som ho len arogantného, nepríjemného a provokatívneho. Mimoriadne jasne si pamätám krízu z roku 1975. Sýrčania postavili priehradu na Eufrate. Do Iraku prúdilo primálo vody. Saddám okamžite vyslal vojsko na sýrske hranice. Saudská Arábia ponúkla sprostredkovanie. Ja som bol ropný minister a požiadali ma, aby som robil sprostredkovateľa. Každé ráno o siedmej som letel z Rijádu do Bagdadu za Saddámom. Potom som letel do Damašku za prezidentom Asadom a večer som sa vrátil do Rijádu. Rovnaký scenár sa opakoval celých päť týždňov. Sýrčania nakoniec ustúpili. Saddám hral prefíkaný poker.“

SkryťVypnúť reklamu

Myslíte, že akceptuje čiastočné zničenie Iraku a predovšetkým Bagdadu?

„Už v 80. rokoch povedal v televíznom rozhovore, že každý prípadný agresor nájde v Iraku len ruiny, žiadne ľudské bytosti. To povedal zámerne na verejnosti. Myslím, že je schopný všetkého.“

Ide v tejto vojne aj o ropu?

„Celkom určite nejde o zbrane hromadného ničenia. Tie sú do značnej miery pod kontrolou. Tento dôvod mi pripadá ako zlý vtip. Nie, v prvom rade a hlavne ide o irackú ropu. V druhom rade ide o túžbu USA prebudovať celú oblasť Stredného východu podľa svojich záujmov. Otázka znie, či bude súčasné usporiadanie sveta, s právomocou Bezpečnostnej rady OSN, ďalej existovať, alebo či by malo nastať nové usporiadanie, bez Bezpečnostnej rady, s Bielym domom ako centrom. Toto je hlavný problém. Americká vláda to nedefinuje jasnými slovami. Musíte však čítať medzi riadkami a pochopiť odhodlanie, s akým presadzuje túto politiku, nielen v poslednom čase, ale už mnoho rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes existuje jediná svetová moc, ktorá musí vojensky poraziť Irak, ak si chce udržať novú úlohu. Áno, toto je logika, ktorá diktuje, že Bush musí okupovať Irak. Nemá na výber.“

USA dovážajú len 4 percentá spotrebovanej ropy z Iraku…

„Iracká produkcia ropy sa znížila, ale aj tak asi polovica vývozu ide do USA. Irak má druhé najväčšie zásoby ropy na svete. Iracká ropa patrí k najlepším. Možno ju navyše ťažiť oveľa lacnejšie, než vo väčšine ostatných štátov. Aj preprava ropy by sa mohla zjednodušiť a byť z amerického pohľadu bezpečnejšia, napríklad ropovodmi k Stredozemnému moru. Američania by tým drasticky zredukovali závislosť od Saudskej Arábie, ktorej v poslednom čase prestávajú dôverovať.“

Francúzsko má tiež ropný záujem v Iraku. Vysvetľuje to podľa vás jeho zarytý protiamerický postoj?

SkryťVypnúť reklamu

„Existuje prvý predbežný kontrakt s TotalFinaElf. Nehodnotím ho veľmi vysoko vzhľadom na cieľový rozsah produkcie, ani vzhľadom na použiteľnosť.“

Padlo aj tvrdenie, že USA chcú usporiadať situáciu na Strednom východe skôr, než sa tam presadí Čína, ktorá bude onedlho závislá od arabskej ropy. Je to ďalší dôvod na intervenciu?

„Podľa mňa je to druhotný aspekt, hoci je dôležitý.“

Povedie vojna k explózii cien ropy?

„Možno krátkodobo. Každopádne, množstvo voľne dostupnej ropy je dosť veľké, aby pokrylo potreby. Rezervy mnohých priemyselne vyspelých štátov by mali stačiť na vykompenzovanie dočasných deficitov na jeden alebo dva mesiace.“

Klesnú ceny ropy, keď budú Irak ovládať USA?

„Za predpokladu, že ropné vrty nebudú vážne poškodené alebo dokonca zničené, mohol by Irak za pomoci USA rýchlo zdvojnásobiť produkciu ropy a dokonca ju štvornásobne zvýšiť v najbližších desiatich rokoch. Potom by bola ropa lacnejšia a mohla by dokonca stáť len polovicu súčasnej ceny, povedzme 15 dolárov za barel. Môžeme predpokladať, že štáty spracúvajúce ropu pôjdu v stopách Iraku a budú tiež musieť podstatne zvýšiť výrobu. To by bolo dobré pre Západ. Pre výrobcov by to však bola katastrofa a viedlo by to k novým závislostiam.“

SkryťVypnúť reklamu

Má vôbec OPEC ešte nejakú výraznejšiu úlohu?

„OPEC bude naďalej strácať na význame. Pevné produkčné kvóty, ktoré by mali stabilizovať ceny ropy, ostanú pre väčšinu krajín len prázdnymi slovami.“

Autor: FRED DAVID© Global Viewpoint

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu