Bratislava 22. marca (TASR) - Predseda Smeru Robert Fico by rád počul od vládnych politikov odpoveď na to, či postoj SR voči Iraku nesúvisí so vstupom do NATO. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí SR Ivan Korčok to odmietol.
V diskusnej relácii Sobotné dialógy Slovenského rozhlasu Fico ďalej povedal, že vláda v súvislosti s Irakom zaujala "vypočítavý" postoj. Zopakoval stanovisko Smeru, že použitie vojenskej sily v Iraku je v rozpore s medzinárodným právom a SR sa pridala k jednostrannému rozhodnutiu USA použiť vojenskú silu. Podľa Fica "SR bude niesť zodpovednosť za podrývanie autority Organizácie spojených národov".
Na jeho slová nadviazal Korčok tvrdiac, že toto nie je právny spor, ale čisto politický. Ako uviedol, Saddám Husajn neporušuje len rezolúciu číslo 1441, ale ďalších 17 rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN. "Mal dvanásť rokov na to, aby presvedčil medzinárodné spoločenstvo, že je verný hodnotám OSN. A to neurobil," prezentoval názor Korčok. Odmietol tvrdenia, že sme sa pridali k medzinárodnej koalícii proti Iraku len preto, že SR sa chce stať členkou krajinou NATO. "Nikto z vlády tým neargumentuje. Robíme všetko pre to, aby sme to oddelili. Naša politika k irackej kríze nevychádza z toho, že Slovensko bude čeliť ratifikácii v Senáte. Ak tu je zhoda medzi nami a USA tak vidíme vážnu bezpečnostnú hrozbu vyplývajúca z toho, že sú tu zbrane hromadného ničenia v rukách diktátora. To, že sa v tejto veci zhodujeme s USA a ďalšími 35 krajinami medzinárodnej koalície, ešte neznamená jednostrannú podporu za účelom členstva v NATO," doplnil Korčok. Zároveň povedal, že keď sa SR zhoduje s ostatnými krajinami aliancie ešte neznamená, že sa zbavila vlastného názoru.
Fico v relácii naznačil, že opäť by mala zasadnúť Národná rada SR ako kontrolný orgán vlády a diskutovať o mandáte slovenských vojakov.